Jest to pilotażowy program, którego odbiorcami mają być dzieci i młodzież, których dotyka problem uzależnienia od nowych technologii.
Nowy program NFZ i MF ma pomóc dzieciom uzależnionym od internetu
Tzw. siecioholizm czyli uzależnienie od internetu, sięga po coraz młodsze osoby. Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz zdrowia uruchomiło specjalny pilotażowy program skierowany do najmłodszych uzależnionych i ich rodzin. Teraz będą oni mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy - zarówno oni jak i ich rodzina.
Siecioholizm
Jest to dość młode zjawisko, które rozpowszechnia się wraz z coraz większym rozwojem internetu. Zespół uzależnienia od internetu był badany już w latach 90. Można go w wielkim skrócie określić jako zachowanie polegające na coraz dłuższym korzystaniu z internetu, co działa na konkretną osobę odstresowującą, jednak ma negatywny wpływ na różne sfery "realnego" życia, nie tylko rodzinną czy społeczną, lecz także fizyczną i psychiczną.
Na co trzeba zwrócić uwagę?
Nie jest łatwo stwierdzić, czy w dobie coraz większego zakresu działań, które musimy wykonywać przez internet mamy już do czynienia z uzależnieniem, czy nie. Na pewno warto zwrócić uwagę na kilka niepokojących sygnałów. Przede wszystkim czas spędzany przed monitorem - czy to komputera, czy smartfonu i brak możliwości odklejenia się dziecka od tego, co dzieje się po drugiej stronie tego ekranu. Lampka ostrzegawcza powinna się zaświecić na pewno wtedy, gdy pojawia się spadek koncentracji, pogarszają się relacje ze znajomymi czy z rodziną, a stopnie w szkole stają się coraz gorsze.
Pilotażowy program pomocy
Biorąc pod uwagę fakt, że problem staje się coraz powszechniejszy, do czego też przyczyniła się pandemia i nasza przymusowa kwarantanna, a u dzieci i młodzieży także nauka zdalna - NFZ i MF postanowiły uruchomić pilotażowy program, gwarantujący bezpłatną pomoc w przypadku takiego uzależnienia. Przede wszystkim program ma doprowadzić do poprawy zdrowia dzieci i młodzieży, których problem uzależnienia dotyka. Ma jednak przełożyć się także na zwiększenie świadomości o problemie i zniwelować negatywne zachowania wynikające z uzależnienia. W wydzielonych ośrodkach będzie można skorzystać z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej oraz środowiskowej. Jeżeli będzie niezbędny kontakt z psychiatrą - specjalista w ośrodku skieruje do innej placówki.
Ważne: Pomoc z programu jest bezpłatna, finansowana jest ze środków NFZ. Aby skorzystać z porady nie jest potrzebne skierowanie lekarskie. Program obejmuje dzieci i młodzież do końca nauki szkolnej.
Do programu zostali zaangażowani psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. W całej Polsce jest ok. 340 placówek udzielających pomocy w ramach programu. Znajdują się we wszystkich województwach, praktycznie w każdym powiecie. Program trwa do końca czerwca 2023 r. Szacuje się, że może z niego rocznie skorzystać aż 5000 osób.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
