Od stycznia więźniowie także czekają w kolejkach do lekarzy

Kategoria: Pacjent
Data: 05-01-2023 r.

Osoby osadzone mają prawo do opieki medycznej. Dotychczas jednak korzystały z wielkiego przywileju, jakim można nazwać brak konieczności oczekiwania. Więźniowie korzystali z lekarzy bez kolejek, nawet w przypadku świadczeń udzielanych przez specjalistów, a więc mieli lepsze warunki niż osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i korzystające ze służby zdrowia w normalnym trybie. Nowe przepisy określane mianem "Nowoczesne Więziennictwo" mają to zmienić. 

"Nowoczesne więziennictwo" to określenie dotyczące zmian wprowadzonych w przepisach Kodeksu karnego wykonawczego i ustawie o Służbie więziennej. Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy dostępu do opieki medycznej dla osób odbywających karę pozbawienia wolności. 

 

Osadzeni mają prawo do korzystania z opieki medycznej. Jest to prawo niezaprzeczalne. Jednak zasady dostępu do lekarzy zagwarantowanego dla więźniów mogły być postrzegane jako niesprawiedliwe przez osoby korzystające z służby zdrowia na normalnych zasadach. Nie jest tajemnicą, że aby móc skorzystać z wizyty u lekarza, niejednokrotnie trzeba długo czekać. Jest to szczególnie widoczne w przypadku konieczności skorzystania z porady lekarza specjalisty. Tymczasem więźniowie byli dotychczas kierowani poza kolejnością ustaloną w ramach systemu udzielania świadczeń zdrowotnych - co dotyczyło także wizyty u specjalisty. 

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreślało, że taki przywilej nie ma uzasadnienia. I wyraz tego znalazł się w nowych przepisach. Więźniowie nie będą już korzystali ze służby zdrowia na lepszych warunkach niż inni ubezpieczeni. 

Ważne: Zgodnie z nowymi przepisami osoby osadzone będą miały dostęp do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jak pozostałe osoby ubezpieczone. 

Nowe przepisy wprowadzają także zasadę, zgodnie z którą więźniowie będą obciążeni kosztami badań laboratoryjnych, jeśli w ich organizmie zostanie wykryta obecność substancji psychoaktywnych. 

Poza wspomnianymi zmianami "Nowoczesne więziennictwo" rozszerza program "Praca dla więźniów" którego celem jest aktywizacja osadzonych i umożliwienie im np. spłacenie orzeczonych kar grzywny. Mają także zagwarantować wyższy poziom bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych. Rozszerzony został również System Dozoru Elektronicznego. Pojawiły się także nowe narzędzia, które mają doprowadzić do skutecznego egzekwowania odbywania kary pozbawienia wolności. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42542 )
Array ( [docId] => 42542 )