Pomoc medyczna dla uchodźcy z Ukrainy – wytyczne NFZ

Kategoria: Pacjent
Autor: Anna Słowińska
Data: 07-04-2022 r.

W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie NFZ przygotował specjalne wytyczne dla jednostek medycznych. Tymczasowe wytyczne z 26 lutego 2022 r. zawierają wskazówki dotyczące tego, jak udzielać świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy, którzy przybędą do Polski w związku z trwającą wojną.

Zgłaszającym się obywatelom Ukrainy z problemami zdrowotnymi do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala należy udzielić pomocy medycznej. Zasady udzielania świadczeń medycznych oraz ich rozliczania będą identyczne jak w przypadku polskich pacjentów, tj. zgodnie:

  • z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  • ustawą z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej,
  • ustawą z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty,
  • ustawą z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej czy innych,
  • w tym rozporządzeń wykonawczych do tych ustaw.

Ważne: Udzielenie pomocy dotyczy obywateli Ukrainy, którzy powinni mieć zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną Rzeczypospolitej Polskiej lub odcisk stempla Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium naszego państwa po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Pomoc medyczna dla obywatela Ukrainy - rozliczanie świadczeń

Obywatele Ukrainy mają dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Za udzielenie świadczeń obywatelom Ukrainy przebywającym w Polsce zapłaci NFZ ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą kwoty znajdujące się w umowach z NFZ. Fundusz wskazuje, że sprawozdawanie i rozliczanie z ogólnych warunków NFZ świadczeń zdrowotnych udzielonych obywatelom Ukrainy w ramach umów z NFZ będzie możliwe niezwłocznie po uchwaleniu specjalnej ustawy i określeniu szczegółowych rozwiązań rozliczeniowych.

Ważne: Normy postępowania placówek medycznych
1. Nie odmawiaj udzielenia pomocy medycznej po okazaniu stosownych dokumentów, tj. zaświadczenia Straży Granicznej lub odcisku stempla w dokumencie podróży.
2. Nie odsyłaj do innego równorzędnego świadczeniodawcy.
3. Nie domagaj się zapłaty za udzielone świadczenia, które sfinansuje NFZ.
4. Udzielaj świadczeń jak wobec polskich pacjentów.
5. Opracuj procedurę udzielania świadczeń zdrowotnych.

Ewidencjonowanie pomocy zdrowotnej udzielanej uchodźcy z Ukrainy

Dla procedury udzielania świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy przewidziano obowiązek odrębnego ewidencjonowania tych świadczeń. Stąd zatrudnieni przez jednostkę lekarze powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną Rzeczypospolitej Polskiej.

Ważne: Zarządzający placówką medyczną może opracować specjalną procedurę i zapoznać z nią zatrudnionych u siebie lekarzy wraz z ewentualnymi dodatkowymi wskazaniami. W rozmowach z lekarzami warto wskazać na zadania w tym szczególnym okresie i na normy postępowania wobec obywateli ukraińskich. W procedurze warto ująć bezpieczeństwo danych medycznych i administracyjnych przed dostępem do nich osób nieupoważnionych.

Anna Słowińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41707 )
Array ( [docId] => 41707 )