POZ z opieką koordynowaną

Kategoria: Pacjent
Data: 01-10-2022 r.

Nowy pomysł na podstawową opiekę zdrowotną to opieka koordynowana. Co to oznacza dla pacjentów? NFZ informuje, że przede wszystkim oznacza to leczenie chorób przewlekłych już u lekarza rodzinnego. Dodatkowo przewiduje się konsultacje z dietetykiem, a także edukację o tym jak radzić sobie z chorobą. 

Nowe zasady mają wzmocnić rolę podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia. Opieka skoordynowana w ramach POZ ma także sprawić, że leczenie chorób przewlekłych będzie szybsze i skuteczniejsze, chociażby dzięki szybszemu diagnozowaniu. Zakłada również łatwiejszy dostęp do specjalisty. 

 

Ważne: Jeśli określone placówki medyczne są gotowe na świadczenie opieki skoordynowanej już od 1 października, to mogą złożyć odpowiednie wnioski do oddziałów wojewódzkich NFZ o rozszerzenie zakresu umowy.  Lekarz POZ otrzyma na koordynację pieniądze w formie budżetu powierzonego. 

Opieka skoordynowana do przede wszystkim więcej badań dostępnych już w skierowaniu od lekarza rodzinnego - dodajmy, że badania te dotychczas były zarezerwowane dla specjalistów. Oczywiście podstawą jest medyczne uzasadnienie. 

Indywidualny Plan Opieki Medycznej będzie teraz podstawą leczenia. Nie tylko ma obejmować wykonywanie badań, ma również odnosić się do konsultacji między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą, a także uwzględniać konsultacje z dietetykiem. 

Opieka skoordynowana dotyczy schorzeń najczęściej występujących wśród Polaków, a tym samym odnosi się do działań z zakresu: kardiologii, chorób płuc, alergologii, endokrynologii, diabetologii. 

Ważne: To lekarz POZ przeprowadzić ma kompleksową poradę dla pacjenta u którego zdiagnozowano jedną z chorób z określonego wcześniej zakresu. 

Lekarz rodzinny będzie mógł zlecić także badania, które dotychczas były dostępne jedynie w skierowaniu od specjalisty. Dotyczy to takich badań jak: echo serca, USG Doppler naczyń kończyn dolnych EKG wysiłkowe, Holter EKG, pakiet badań tarczycowych (antyTPO, antyTSHR, antyTG). 

Jeśli lekarz uzna to za uzasadnione, np. ze względu na występującą cukrzycę, zleci pacjentowi konsultacje z dietetykiem, a także konsultacje ze specjalistami z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii.

Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie konsultacji lekarza POZ ze specjalistami. Przy czym zastrzega się, że takie konsultacje mogą być prowadzone zdalnie. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Narodowego Funduszu Zdrowia - portal nfz.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42217 )
Array ( [docId] => 42217 )