Promowanie zdrowia na obszarach wiejskich

Kategoria: Pacjent
Data: 29-11-2022 r.

Porozumienie między Ministrem Zdrowia i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma być pierwszym krokiem skuteczniejszej profilaktyki zdrowotnej na obszarach wiejskich. Dotyczy to m.in. korzystania z programu "Profilaktyka 40 PLUS".

Badania przeprowadzone m.in. przez Instytut Medycyny Wsi, Instytut Medycyny Pracy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego pokazują, że mieszkańcy obszarów wiejskich rzadziej korzystają z badań profilaktycznych jak i z porad lekarskich - zarówno lekarzy pierwszego kontaktu jak i specjalistów. Może to wynikać m.in. z utrudnionego dostępu do placówek medycznych, co w niektórych gminach odnosi się nawet do placówek podstawowej opieki medycznej. 

Inne badania pokazują, że rolnicy i ich rodziny najczęściej cierpią na choroby przewlekłe, choroby układu kostno-stawowego, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby metaboliczne oraz depresję. 

Zmiana musi się zacząć od informacji, która dotrze do mieszkańców wsi i zachęci ich, by zaczęli dbać o swoje zdrowie. Właśnie w tej informacji mają mieć swój udział struktury Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, za pomocą których łatwo dotrzeć do rolników. Konieczne jest zwiększenie świadomości rolników w zakresie badań profilaktycznych. Uzmysłowienie im jak ważne jest wczesne rozpoznawanie i odpowiednia diagnoza wielu chorób, w tym także zawodowych czy cywilizacyjnych. 

"Program Profilaktyka 40 PLUS" daje możliwość skorzystania z takich badań wszystkim osobom po ukończeniu 40 roku życia. Wystarczy wypełnić ankietę internetową za pośrednictwem portalu pacjenta i zostanie wystawione e-skierowanie na badania. Ankietę będzie można wypełniać także w placówce medycznej. Więcej o Programie pisaliśmy w artykule: Profilaktyka 40 Plus - kolejny rok programu 

Teraz pomocy w wypełnianiu ankiety będą udzielały także oddziały regionalne i biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - czyli dodatkowe 330 miejsc, gdzie zainteresowani programem mogą otrzymać pomoc i niezbędne informacje. 

Ważne: Z badań wykonywanych w ramach programu “Profilaktyka 40 PLUS” można korzystać do końca 2023 r. 

Podczas spotkania, na którym został podpisany list intencyjny poświęcony współpracy Ministerstwa Zdrowia i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, minister zdrowia podkreślał, że musimy zmienić sposób postrzegania dbania o zdrowie. Nie możemy ochrony zdrowia traktować tylko jako metody naprawczej. Niezbędne jest zaangażowanie w profilaktykę i zmiana świadomości społeczeństwa. Zaznaczał, że z badaniami profilaktycznymi trzeba dotrzeć do wszystkich, nie tylko do mieszkańców dużych miast, lecz także do najmniejszych miejscowości na obszarach wiejskich. 

Program realizowany jest od 2021 r. Tymczasem przeprowadzone wśród pacjentów, którzy wzięli już udział w programie, ankiety, pokazały, że wśród 100 tys. osób rolnicy stanowili mniej niż 1%. Co trzecia osoba biorąca udział w ankiecie podkreśliła, że nie skorzystała z badań ponieważ nie znalazła placówki medycznej w dogodnej lokalizacji. 

To ma się zmienić. Minister zdrowia podkreśla, że placówek będzie teraz więcej. Jednak 2 tys. placówek w całym kraju, które oferują badania, to liczba zdecydowanie niewystarczająca. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42419 )
Array ( [docId] => 42419 )