Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej nie zawsze jest wymagane

Kategoria: Pacjent
Autor: Katarzyna Włodarczyk
Data: 21-01-2022 r.

Co do zasady istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Są jednak wyjątki, gdy dokumentacja prowadzona w tradycyjnej papierowej postaci również będzie dopuszczalna. Sytuacja taka będzie miała miejsce przede wszystkim w przypadku braku warunków organizacyjno-technicznych do prowadzenia takiej dokumentacji.

Chcąc poznać wyjątki od prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, w pierwszej kolejności warto wskazać, czym różni się dokumentacja medyczna prowadzona w postaci elektronicznej od elektronicznej dokumentacji medycznej. Pojęcia te nie są bowiem tożsame.

Elektroniczna dokumentacja medyczna a dokumentacja w postaci elektronicznej

Pojęcie dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci elektronicznej odnosi się do każdego rodzaju dokumentacji i wskazuje na jej postać. Natomiast elektroniczna dokumentacja medyczna to dokumenty wytworzone w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym bądź z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie IT udostępnionym bezpłatnie przez ZUS.

Elektroniczna dokumentacja medyczna to konkretne dokumenty: recepty, dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 13a, skierowania (określone w przepisach wydanych na podstawie art. 59aa ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), zlecenia na zaopatrzenie i zlecenia naprawy, Karty Szczepień.

Prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej - dwa wyjątki od zasady

Zasadą jest prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej. Zgodnie z § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. z 2020 r. poz. 666 ze zm.), dokumentacja może być prowadzona w postaci papierowej, jeżeli:

  • przepis rozporządzenia tak stanowi,
  • warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej

Wyjątki od obowiązku prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej przewidziane są w samym rozporządzeniu. W postaci papierowej prowadzone są: karta przebiegu ciąży, książeczka zdrowia dziecka.

Dokumentacja w postaci elektronicznej - brak warunków do prowadzenia

Jak wskazują przepisy, za brak warunków organizacyjno-technicznych należy uznawać:

Jest oczywiste, że nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej w czasie, gdy doszło do awarii systemu IT lub sprzętu, za pośrednictwem którego prowadzona jest dokumentacja.

Z drugiej strony resort zdrowia zaleca, by dostosować warunki w podmiotach do możliwości prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej. Rodzą się więc wątpliwości, czy powoływanie się przez placówkę medyczną na stały brak rozwiązań organizacyjno-technicznych nie będzie kwestionowane.

Ważne: Przedstawiony wyjątek nie dotyczy elektronicznej dokumentacji medycznej. Dokumenty wchodzące w skład EDM nie mogą być prowadzone w postaci papierowej.

Katarzyna Włodarczyk

radca prawny, Kancelaria Fortak&Karasiński, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, ukończyła Podyplomowe Studium z zakresu Prawnej Obsługi Przedsiębiorców

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41291 )
Array ( [docId] => 41291 )