Świadczenie kompensacyjne także w przypadku zdarzeń medycznych

Kategoria: Pacjent
Data: 20-05-2023 r.

Na stronie Sejmu pojawił się nowy poselski projekt ustawy, która przewiduje wprowadzenie nowego modelu rekompensowania szkód powstałych w wyniku zdarzeń medycznych. Pacjenci mają otrzymywać świadczenia kompensacyjne. 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie świadczenia kompensacyjnego w przypadku zdarzeń medycznych. Za zdarzenia takie rozumie się zaistniałe w trakcie udzielania lub w efekcie udzielania, bądź też na skutek zaniechania udzielenia świadczenia zdrowotnego zakażenie pacjenta, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia a nawet śmierć pacjenta. Definicja została uzupełniona doprecyzowując, że skutków tych można było z wysokim prawdopodobieństwem uniknąć jeśli świadczenie byłoby udzielone zgodnie z aktualną wiedzą albo poprzez zastosowanie innej dostępnej metody czy to diagnostycznej czy leczniczej.  Nie uznaje się za zdarzenie medyczne normalnych następstw zastosowanej metody, które dało się przewidzieć i na którą to pacjent wyraził świadomą zgodę. 

Świadczenie kompensacyjne ma przysługiwać pacjentowi, a w przypadku jego śmierci - krewnemu pierwszego stopnia, małżonkowi o ile nie pozostaje on w separacji, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz osobie pozostającej z pacjentem we wspólnym pożyciu.

Wysokość świadczenia została uzależniona m.in. od samego zdarzenia medycznego. W przypadku śmierci miałoby mieć wysokość między 20 a 100 tys. zł, w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia oraz w przypadku zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym - od 2 do 200 tys. zł. Przy czym ustawa zakłada, że wysokość tego świadczenia miałaby co roku podlegać waloryzacji. 

Aktualnie o zdarzeniach medycznych orzekają wojewódzkie komisje do spraw orzekania - działają one od stycznia 2012 r. i miały być lekarstwem na odciążenie sądów powszechnych. Jednak analiza działającego systemu jest dowodem na konieczność gruntownej zmiany zasad. Działanie komisji w żaden sposób nie przełożyło się na mniejsze obciążenie sądów. Tutaj z kolei jest istotne ustalenie winnego - a to przedłuża cały proces postępowania. Świadczenie kompensacyjne ma natomiast być reakcją na skutek zdarzenia medycznego, niezależnie od winy. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym jeszcze nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm. gov.pl

Źródło:

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42992 )
Array ( [docId] => 42992 )