Testy na COVID i na grypę w ramach POZ

Kategoria: Pacjent
Data: 09-01-2023 r.

Obowiązują już przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia, które do zakresu świadczeń gwarantowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej dopisują także test antygenowy w kierunku: SARS-CoV-2, grypy A+B oraz RSV. Zmiana wynika z konieczności zapewnienia dostępu do szybkiej diagnozy i ustaleniu optymalnych zaleceń oraz właściwej terapii dla zakażonych pacjentów. 

Wprowadzone zmiany w rozporządzeniu o świadczeniach gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej dotyczą załącznika nr 1, w którym znajduje się wykaz świadczeń gwarantowanych lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji. W części IV załącznika określono świadczenia medyczne diagnostyki laboratoryjnej lub obrazowej i nieobrazowej związane z realizacją świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W tej właśnie części w ust. 6. poświęconym badaniom mikrobiologicznym dopisano punkt 5. wprowadzający do wykazu: test antygenowy w kierunku: SARS-CoV-2/grypy A+B/RSV. 

Dotychczas w wykazie znajdował się jedynie test antygenowy SARS-CoV-2 uzyskiwany za pomocą Systemu Dystrybucji Szczepionek (SDS).

Rosnąca liczba zakażeń wymaga działania

Konieczność zmiany wynika z rosnącej liczby osób dotkniętych infekcjami górnych dróg oddechowych, których przyczyny są różne. Co za tym idzie konieczne jest sięgnięcie po narzędzia, które ułatwią zdiagnozowanie patogenu, a dzięki temu ustalenie właściwych zaleceń i terapii. Aby umożliwić szybką diagnozę i zastosowanie adekwatnej do schorzenia terapii, minister zdrowia włączyć testy wykrywające zakażenia wirusami:

  • grypy A+B
  • SARS-CoV-2
  • RSV

do katalogu testów finansowanych z budżetu NFZ. Decyzję o skierowaniu pacjenta na test będzie podejmował lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Podstawą mają być oczywiście ocena stanu zdrowia oraz objawy sugerujące prawdopodobieństwo zakażenia jednym z wirusów.  

Skutki zmiany przepisów

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii i Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej zalecają stosowanie takich szybkich testów antygenowych szczególnie u najmłodszych pacjentów. Określenie rodzaju infekcji oraz określenie patogenu odpowiedzialnego za wywołanie choroby pomoże dobrać odpowiednie leczenie a jednocześnie ograniczy nadmiarowe zlecenia antybiotykoterapii. 

Rekomendacje ministra zdrowia sugerują by zarówno koszt zakupu testów jak i przeprowadzenie badania były finansowane. 

Ekspresowe wprowadzenie przepisów

Przygotowane przez ministra zdrowia przepisy weszły życie w dniu następnym po ogłoszeniu i obowiązują od 6 stycznia 2023 r. Termin wejścia w życie został skrócony z terminu 14 dni od ogłoszenia ze względu na ważny interes państwa wymagający wcześniejszego wejścia w życie omawianej regulacji. Taką potrzebę dostrzegł minister zdrowia w sezonowym wzroście liczby zakażeń i potrzebie szybkiej diagnozy. 

Źródło:

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej wraz z uzasadnieniem opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42555 )
Array ( [docId] => 42555 )