Zreformowana podstawowa opieka zdrowotna już w lipcu 2022

Kategoria: Pacjent
Data: 21-06-2022 r.

Od 1 lipca zwiększy się zakres możliwości lekarza rodzinnego. Nabędzie on uprawnienia do wydawania skierowań na więcej badań diagnostycznych. Z założenia ma to skrócić czas oczekiwania na diagnozę. 

Zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 lipca będą dotyczyć funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, szczególnie lekarzy rodzinnych, którzy będą mogli kierować na nowe badania diagnostyczne oraz badania profilaktyczne. 

Profilaktyka jako pierwszy krok

Lekarz rodzinny, którego pacjent zostanie skierowany na odpowiednie badania i będzie właściwie zaopiekowany - w nagrodę otrzyma premię. Zdaniem resortu proaktywna opieka medyczna ma stać się nowym standardem. Duży nacisk położony jest więc na badania profilaktyczne, których rola jest niezwykle istotna - przyczyniają się do szybszego wykrycia niebezpieczeństwa choroby. Duże zmiany wprowadzane będą w profilaktyce chorób układu krążenia. Dzięki nim więcej pacjentów dostanie możliwość skorzystania z badań, a programy profilaktyczne dla osób w wieku 35-65 lat będą mogły realizować pielęgniarki. Dotychczas musiał to być lekarz POZ.  Za zmianami w zakresie badań będą szły także zmiany związane z rozliczaniem świadczeń pielęgniarskich. 

Zakres nowych badań

Listę badań dostępnych z poziomu lekarza rodzinnego uzupełniają m.in.:

  • szybki test wykrywający antygen paciorkowca,
  • badania na przeciwciała anty-CCP do rozpoznaniu reumatoidalnego zapalenia stawów, 
  • badania na przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C.

Skierowanie wydane bezpośrednio przez lekarza rodzinnego skróci czas diagnozy - pacjent nie będzie musiał czekać najpierw na wizytę u specjalisty, aby móc wykonać badania. 

Koordynowana opieka zdrowotna 

Lekarz rodzinny będzie także odpowiedzialny za koordynowanie leczenia pacjentów przewlekle chorych. Zatem jego rola nie będzie się już sprowadzała jedynie do wystawienia skierowania do specjalisty. Część chorób z powodzeniem może być zdaniem ministerstwa prowadzona przez lekarzy rodzinnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak, żeby proces leczenia przebiegał sprawnie i był skuteczny, lekarz POZ będzie miał zagwarantowane konsultacje z lekarzem specjalistą. 

Koordynowana opieka medyczna umożliwi lekarzom rodzinnym wykonywanie badań z zakresu: kardiologii, diabetologii, endokrynologii, pulmonologii. 

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że zmiana jest wprowadzana ze względu na dobro pacjentów, i to na podstawie badań ich oczekiwań zostały sformułowane nowe przepisy. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41932 )
Array ( [docId] => 41932 )