Brakuje morfiny - co na to resort zdrowia?

Data: 23-11-2022 r.

Media donoszą o braku morfiny. A to przecież najsilniejszy środek przeciwbólowy, który daje ulgę w bólu osobom najciężej chorym. Rzecznik Praw Obywatelskich w wyniku tych doniesień zwraca się do ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienia. 

Leki zawierające morfinę są potrzebne co najmniej kilkudziesięciu tysiącom najbardziej chorych pacjentów. Tymczasem coraz częściej można trafić na doniesienia, że właśnie leków zawierających morfinę zaczyna brakować w aptekach.  Coraz więcej sygnałów o braku morfiny dociera także do Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

RPO w swoim piśmie przytacza także informacje o tym, że w hospicjach pacjenci pożyczają swoje opakowania leków, żeby podzielić się z innymi chorymi. Trzeba wziąć pod uwagę, że dotyczy to przecież osób z chorobami nowotworowymi, które naprawdę cierpią. To samo odnosi się do pacjentów po operacjach i z poważnymi schorzeniami zwyrodnieniowymi. Niektórzy z nich wcale nie dostają leku, niektórzy korzystają z mniej skutecznych, "starych" terapii. 

Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim piśmie skierowanym do ministra zdrowia przytacza także opinię Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny paliatywnej. Profesor Wojciech Leppert zaznacza, że istnieje konieczność podjęcia natychmiastowych działań, bo morfina jest niezbędna do leczenia bólu i duszności dla kilkudziesięciu tysięcy pacjentów. Jest to lek, którego brak nie jest jedynie problemem medycznym. To już problem społeczny - zauważa profesor. Brak morfiny skazuje na ból wiele tysięcy pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. 

Ważne: Najpopularniejszymi lekami zawierającymi morfinę są: ST Continus, Sevredol i DHC Continus.

Warto zauważyć, że minister zdrowia wydał 18 października 2022 r. obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP. Ustalono w nim wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które zagrożona są brakiem dostępności. Na liście, wśród 200 produktów leczniczych nie znalazły się jednak leki z morfiną. 

W przypadku niedostępności leku dopuszczonego do obrotu, można zastosować procedurę tzw. importu docelowego o której mowa w art. 4 Prawa farmaceutycznego. Przepis ten pozwala sprowadzić leki z zagranicy, gdy ich zastosowanie jest niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta. Ta procedura jest niezwykle kosztowna. Przede wszystkim jednak jest ona długotrwała, a leki zawierające morfinę są stosowane przez pacjentów, którym czasami zostało jedynie kilka miesięcy życia. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42401 )
Array ( [docId] => 42401 )