Zmiany warunków prowadzenia apteki

Data: 07-03-2023 r.

Na początku marca do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego dotychczasowy akt wykonawczy określający warunki prowadzenia apteki. Resort zdrowia wprowadza poprawki do rozporządzenia z 27 października dotyczącego warunków prowadzenia aptek. Po przeanalizowaniu kosztów, które podmioty prowadzące aptekę musiałby ponieść, a także uwzględniając ogólną sytuację gospodarczą, zdecydował się na złagodzenie wprowadzonych przepisów. Jakie zmiany zakłada projekt nowego aktu wykonawczego? 

W obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 27 października 2022 r. przewidziano czas na dostosowanie się do wymogów dotyczących całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności w określonych pomieszczeniach i urządzeniach w aptece. Czas na dostosowanie się do tych wymogów wynosił 12 miesięcy. Jednak sam resort zdrowia, po przeanalizowaniu sytuacji, zweryfikowaniu wysokości koniecznych kosztów zakupu, certyfikacji, instalacji i utrzymania urządzeń pomiarowych, doszedł do wniosku, że wskazany dwunastomiesięczny okres jest zbyt krótki, szczególnie biorąc pod uwagę trudną sytuację ekonomiczną. W związku z tym, w proponowanym projekcie okres ten został wydłużony z 12 na 36 miesięcy, które będą liczone od dnia wejścia w życie nowego rozporządzenia. 

 

Kolejnym wymogiem określonym w przepisach pierwszego z rozporządzeń było prowadzenie badań jakościowych leków recepturowych i aptecznych raz na trzy lata. Resort uznał, że ten wymóg jest jednak zbyt dużym obciążeniem - zarówno dla samych aptek, jak i dla podmiotów prowadzących badania. Zrezygnowano więc z tego trzyletniego okresu. Jednocześnie nowe przepisy będą doprecyzowywać jakie leki podlegają takim badaniom oraz określają tryb przekazywania ich do laboratorium

W pierwotnej wersji przepis był nieprecyzyjny i mógł prowadzić do interpretacji, zgodnie z którą to prowadzący aptekę mają obowiązek do samodzielnego wysyłania próbek leków recepturowych i aptecznych - bez określenia ich zakresu - do badań. 

Nowe przepisy mają to doprecyzować wskazując jednoznacznie, że badania jakościowe dokonywane są na próbach pobranych przez inspektorów organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej w toku kontroli, a następnie przekazane jednostce wykonującej badania. 

Ważne: Nowe rozporządzenie jednoznacznie będzie wskazywało, że samodzielne przekazywanie prób do badania przez przez apteki jest niedopuszczalne. 

Źródło:

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42731 )
Array ( [docId] => 42731 )