Czy NFZ będzie płacił za dyżury aptek?

Data: 10-04-2023 r.

Ogólnodostępne apteki mają obowiązek pełnienia dyżurów. Jednak za pracę w dni wolne oraz w porze nocnej nie mają zagwarantowanego wynagrodzenia. Czy jest szansa na zobowiązanie NFZ lub powiat, aby zapewnił wypłaty za obowiązkowe dyżury aptek? 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej stoją na stanowisku, że za obowiązkowe dyżury w porze nocnej i w dni wolne od pracy, apteki powinny mieć zagwarantowane wypłaty. Zgodnie z art. 94 Prawa farmaceutycznego istnieje obowiązek dostępności świadczeń aptek ogólnodostępnych w porze nocnej i dni wolne. Jednak ewentualne straty poniesione z tego tytułu stają się jedynie problemem przedsiębiorcy.

Jeszcze w kwietniu 2019 r. Rzecznik MŚP zwracał się z tym problemem do Ministra Zdrowia. W odpowiedzi otrzymał deklarację, że faktycznie obowiązujące aktualnie przepisy powinny zostać zmienione. 

Na deklaracji się zresztą nie skończyło, ponieważ resort zdrowia doprowadził do tego, że faktycznie podjęto prace nad nowymi regulacjami poświęconymi wynagradzania aptek za obowiązkowe dyżury. Jednak w projekcie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, w tym ustawy prawo farmaceutyczne nie zagwarantowano aptekom pełnego zwrotu kosztów, które w ramach obowiązkowego dyżuru musi ponieść przedsiębiorca. Na to zwrócił uwagę Rzecznik MŚP w swojej opinii do projektu, podkreślając, że dyżurowanie aptek nie jest dobrowolne, a obowiązkowe, a jego celem jest zapewnienie dostępu do leków, więc stawka wynagrodzenia powinna rekompensować poniesione z tego tytułu koszty.

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się z tą opinią, twierdząc, że obliczona kwota nie ma być dodatkową zachętą do pełnienia dyżurów. Ma jedynie zrekompensować straty i sprawić, że przedsiębiorcy nie będą zniechęceni do prowadzenia dyżuru.

Choć prace nad projektem zostały zapoczątkowane, to do tej pory problem wynagradzania aptek nie został rozwiązany w przepisach. 

Proponowane zmiany zakładają, że zarząd powiatu liczącego mniej niż 40 tys. mieszkańców będzie mógł w drodze uchwały wyznaczyć aptekę lub apteki do pełnienia dyżurów. Dyżur jednej takiej apteki ma być finansowany przez NFZ. Większa liczba aptek, a także dyżury aptek w siedzibach powiatu, który ma więcej niż 40 tys. mieszkańców, mają być finansowane przez powiat. 

Wyznaczanie aptek do pełnienia dyżurów nie będzie dotyczyć powiatów, których siedziba mieści się w sąsiadującym mieście na prawach powiatu. 

Za jedną godzinę dyżuru apteki mają otrzymywać 3,5% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę brutto. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - portal rzecznikmsp.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42838 )
Array ( [docId] => 42838 )