Europejska zgoda na e-receptę transgraniczną

Data: 30-07-2022 r.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie w Polsce e-recepty transgranicznej. W wielkim skrócie - pozwala ona zrealizować obcokrajowcom recepty w polskich aptekach, natomiast Polakom wykupić leki w aptekach zagranicznych. 

Zgoda na wprowadzenie transgranicznej e-recepty nie oznacza jednak, że automatycznie można wykupić leki w całej Unii Europejskiej. Omawiana recepta będzie mogła zostać zrealizowana dopiero po dostosowaniu systemów aptecznych. 

 

Kraje korzystające z recept transgranicznych

Trzeba mieć na uwadze, że zgoda Komisji Europejskiej to jedynie pierwszy krok. Jest on jednak niezbędny do tego, by Polacy mogli realizować recepty w takich krajach jak Finlandia, natomiast Polskie apteki dały możliwość zakupu leków dla mieszkańców Estonii, Chorwacji, Portugalii czy Finlandii. 

Aby jednak wprowadzić takie rozwiązania w życie, potrzebne są jeszcze liczne działania, które doprowadzą do określenia szczegółów organizacyjnych z krajami, z którymi Polska będzie wymieniać e-recepty. Niezbędne będzie również korzystanie przez polskie apteki z odpowiedniego systemu teleinformatycznego. 

Czym jest e-recepta transgraniczna

Recepta elektroniczna, którą można realizować w innych państwach Unii Europejskiej niż państwo w którym została wystawiona, nazywana jest e-receptą elektroniczną. 

Ważne: E-recepta transgraniczna będzie realizowana za pełną odpłatnością. 

Jednak po powrocie do kraju, korzystający z recepty transgranicznej pacjent może wystąpić o zwrot poniesionych kosztów do poziomu refundacji (art. 42c ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jakie leki mogą się znaleźć na e-recepcie? 

Leki które będą mogły znaleźć się na omawianym dokumencie należą do kategori RP czyli wydawane z przepisu lekarza, lub OTC - wydawane bez przepisu lekarza. Nie ma znaczenia czy są one refundowane, czy też nie. 

E-recepta transgraniczna nie może zostać wystawiona na:
a) leki psychotropowe,
b) leki odurzające
c) leki recepturowe,
d) produkty lecznicze z kategorii Rpz czyli wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania,
e) środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego
f) wyroby medyczne.

***

Dotychczas funkcjonowały tradycyjne recepty transgraniczne na podobnych zasadach. Trzeba pamiętać jednak, że taką receptę można otrzymać jedynie na wyraźny wniosek osoby, która chce wykupić lek za granicą. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42063 )
Array ( [docId] => 42063 )