Nowe przepisy powstały z myślą o podnoszeniu świadomości społeczeństwa oraz potrzebie ochrony zdrowia i życia konsumentów. Nowelizują one ustawę z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Co się zmieni jeśli wejdą w życie?
Suplementy na cenzurowanym
Ograniczenia dotyczące prezentacji, reklamy - w tym ograniczenia wykorzystywanych w reklamach wizerunków, a do tego odgórnie wskazane miejsce do ustawienia suplementów w aptekach. Nowa ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia przewiduje rewolucję w zasadach sprzedaży suplementów. Ma to doprowadzić do zmniejszenia nieuzasadnionego sięgania po suplementy diety.
Zobacz także: Jak suplementować witaminy i składniki mineralne w ciąży
Informacje dla konsumentów
Na suplementach diety pojawi się nowy komunikat o treści: Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Ma on uzupełniać informację o tym, że podstawą jest zbilansowana i zdrowa dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin, oraz składników mineralnych, a suplementacja powinna być stosowana jedynie jako uzupełnienie niedoborów diety.
Reklama i prezentacja suplementów
Nowa regulacja wprowadza ograniczenia na gruncie reklamy i prezentacji suplementów. Nie będzie można wykorzystywać w nich wizerunku autorytetów i ekspertów w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu, w szczególności osób wykonujących zawody medyczne, a nawet przedmiotów mogących budzić skojarzenia z wykonywaniem zawodów mających zastosowanie w ochronie zdrowia takich jak stetoskopu, aparatu do mierzenia ciśnienia, łóżka, sprzętu do ćwiczeń fizjoterapeutycznych, wagi, taśmy antropometrycznej. Zakazane będą reklamy przedstawiające czynności mogących budzić skojarzenia z wykonywaniem zawodów medycznych, a więc chociażby wypisywanie recept, sprzedaży w aptece.
Nowe przepisy wprowadzają także grupę odbiorców do których reklama nie może być kierowana. Są to małoletni do 12 roku życia. Zresztą prezentacja i reklama suplementów nie może być prowadzona w jednostkach systemu oświaty - to też nowy zakaz.
Nowelizacja wprost zakazuje używania członów nazw, grafiki, oznaczeń graficznych, wspólnych znaków towarowych, a nawet opakowania wykorzystującego podobieństwo tego, które jest dedykowane produktom leczniczym. Nawet jeśli suplementy są tzw markami parasolowymi Równoległe oferowanie na rynku suplementu diety i produktu leczniczego o podobnych nazwach czy też opakowaniu wymaga wdrożenia regulacji prawnych, które wyeliminują to zjawisko.
Miejsce w aptece oznaczone w przepisach
Suplementy diety będą miały także określone miejsce w aptekach. Wynika to z konieczności odseparowania ich od produktów leczniczych. W aptekach i punktach aptecznych nie będą mogły znajdować się także prezentacje i reklamy suplementów - jedyna dostępna forma prezentacji i reklamy to po prostu prezentacja suplementów w miejscach wyraźnie wydzielonych od produktów leczniczych, wyrobów medycznych, kosmetyków, jednak w polu widzenia kupującego choć nie mogą być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie punktu obsługi klienta.
Nie będzie już przyzwolenia na stosowanie znaku potwierdzającego jakość i bezpieczeństwo produktu na podstawie analizy jego składu. Taki znak graficzny byłby możliwy po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych i poparte opinią jednostki naukowej potwierdzającej zgodność składu z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i suplementów diety.
Kary pieniężne
Sankcje za nieprzestrzeganie nowych przepisów mają być surowe i odstraszające - choć mają jednocześnie przestrzegać zasady proporcjonalności. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia obecne limity kar nie spełniają tych warunków. Nowe przepisy dadzą także możliwość odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, kompleksowo określającego w dziale IVA zasady wymierzania i dochodzenia kar pieniężnych.
Organami odpowiedzialnymi za nakładanie kar stanie się właściwy państwowy powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny po przeprowadzonym postępowaniu, a organem odwoławczym będzie właściwy państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
Obecnie to właściwy państwowy wojewódzki inspektor sanitarny jest I instancją, a organem odwoławczym jest GIS.
Opis projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwo żywności i żywienia opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
