Wykonywanie badań diagnostycznych przez farmaceutę

Data: 16-03-2022 r.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, wypełnia założenia ustawy o zawodzie farmaceuty, która wprowadziła definicję opieki farmaceutycznej i zakres usług, jakie farmaceuci mogą wykonywać w ramach jej sprawowania. Do wykonywania jakich badań diagnostycznychuprawniony został farmaceuta?

Wśród usług, jakie farmaceuci mogą wykonywać, wymienia się m.in. wykonywanie badań diagnostycznych. Ich wykaz przy uwzględnieniu potrzeb i bezpieczeństwa pacjentów, a także możliwości lokalowych aptek określa rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Wykaz badań diagnostycznych wykonywanych przez farmaceutę

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że wykonywanie poniższych badań nie należy do czynności diagnostyki laboratoryjnej – ta zarezerwowana jest dla wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych. Są to badania, których przeprowadzenie polega na wykonaniu szybkich i prostych testów paskowych, które już od dawna są możliwe do zakupienia w aptekach i samodzielnego wykonania przez każdego pacjenta.

  • test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2; 
  • test stężenia glukozy we krwi; 
  • kontrola panelu lipidowego, w tym całkowitego stężenia cholesterolu, trójglicerydów, frakcji HDL oraz LDL; 
  • szybki test do wykrywania grypy; 
  • szybki test do wykrywania białka C-reaktywnego; 
  • szybki test do wykrywania antygenu Streptococcus z grupy A; 
  • szybki test do wykrywania z krwi bakterii Helicobacter pylori. 

Oprócz wyżej wymienionych, nowe przepisy wprowadzają możliwość wykonywania przez farmaceutów następujących pomiarów: określających podstawowe parametry życiowe, w tym ciśnienie tętnicze krwi, tętno, puls oraz saturację krwi; masy ciała; wzrostu; obwodu w pasie; wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) będącego zależnością masy ciała i wzrostu (wyrażonego w metrach) do kwadratu osoby badanej; wskaźnika WHR (ang. Waist-Hip Ratio) będącego zależnością między obwodem talii a obwodem bioder. 

Wykonywanie badań diagnostycznych przez farmaceutę - cel wprowadzenia zmian

Umożliwienie wykonywania badań diagnostycznych farmaceutom to kolejny krok do wprowadzenia powszechnej opieki farmaceutycznej. Wyniki wykonywanych przez farmaceutę badań diagnostycznych mają być wykorzystane w prowadzonej opiece farmaceutycznej. Uzyskane wyniki badań umożliwią bardziej wnikliwą analizę problemów lekowych, jakie pojawiają się u pacjenta, a także sprawią, że ustalenie ich przyczyny będzie łatwiejsze.

Uprawnienie do wykonywania badań diagnostycznych

Badania diagnostyczne wymienione w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, będą mogli wykonywać tylko i wyłącznie magistrzy farmacji, którzy ukończą stosowny kurs kwalifikacyjny. Wyjątkiem od tej reguły jest wykonywanie antygenowych testów w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2. W tym przypadku uprawnionym do ich wykonywania jest każdy farmaceuta, który ukończył szkolenie teoretyczne w zakresie przeprowadzania tego rodzaju badania, które dostępne jest na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 

Wykonywanie badań diagnostycznych przez farmaceutę - wymagania lokalowe

Wymienione w powyższym rozporządzeniu badania diagnostyczne będą mogły być wykonywane na takich samych zasadach jak realizacja innych usług w ramach świadczenia opieki farmaceutycznej. Powinny one się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu zapewniającym intymność pacjentowi. Takim pomieszczeniem może być np. pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe. Dla aptek niemających możliwości zaadaptowania do takich celów żadnego pomieszczenia istnieje możliwość realizacji opieki farmaceutycznej również w specjalnie wyodrębnionym miejscu w izbie ekspedycyjnej.

Kto zapłaci za badania diagnostyczne

Badania diagnostyczne wymienione w omawianym rozporządzeniu nie będą finansowane ze środków publicznych. Oznacza to, że pacjent będzie musiał za nie uiścić pełną opłatę i nie będzie mógł żądać jej całkowitego bądź częściowego finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Cennik za poszczególne badania ma określić indywidualnie każda z aptek. Wyjątkiem jest test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2, który będzie w pełni sfinansowany ze środków publicznych. 


Zobacz także: Jak szpital będzie współdziałać z farmaceutą - Serwis ZOZ

Maciej Birecki

farmaceuta z kilkuletnim stażem pracy w aptece

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41502 )
Array ( [docId] => 41502 )