Zatrudnienie w aptece obywatela Ukrainy

Data: 23-05-2022 r.

Zatrudnianie osób z Ukrainy jest obecnie znacznie łatwiejsze. Dotyczy to również zatrudnienia w aptece - na uproszczonych warunkach i z pominięciem wielu dotychczasowych formalności. Co ważne, nie dotyczy każdego zawodu - farmaceuci nadal muszą przejść pełną procedurę, by podjąć pracę w zawodzie w polskiej aptece.

W aptece, na uproszczonych warunkach i z pominięciem wielu dotychczasowych formalności, a więc na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, można zatrudnić obywateli Ukrainy, ale tylko do wykonywania czynności, które nie wymagają posiadania uprawnień farmaceuty lub technika farmaceutycznego. Jeżeli obywatel Ukrainy chciałby podjąć pracę jako farmaceuta lub technik farmaceutyczny, wówczas musi najpierw zdać farmaceutyczny egzamin weryfikacyjny (FEW) lub uzyskać nostryfikację dyplomu farmaceuty.

Uznanie kwalifikacji farmaceuty

 

Uznania kwalifikacji farmaceuty uzyskanych w państwie niebędącym państwem członkowskim dokonuje na wniosek dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych, po złożeniu FEW. Uzyskanie wyniku pozytywnego FEW potwierdza uznanie kwalifikacji zawodowych uzyskanych wskutek ukończenia kształcenia spełniającego minimalne wymagania dotyczące kształcenia określone w przepisach prawa UE.

FEW odbywa się dwa razy do roku i może do niego przystąpić osoba, która uzyskała w państwie niebędącym państwem członkowskim dyplom farmaceuty uprawniający w tym państwie do wykonywania zawodu farmaceuty po ukończeniu co najmniej pięcioletnich studiów.

Uznanie dyplomu ukończenia studiów za granicą

Osoba ubiegająca się o uznanie dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu składa wniosek do tzw. uczelni nostryfikującej. Uczelnia nostryfikująca porównuje program studiów, uzyskiwane efekty uczenia się i uprawnienia zawodowe, realizowane praktyki zawodowe oraz czas trwania studiów z programem studiów, uzyskiwanymi efektami uczenia się i uprawnieniami zawodowymi, realizowanymi praktykami zawodowymi oraz czasem trwania podobnych studiów prowadzonych w tej uczelni.
W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów uczelnia nostryfikująca może zobowiązać osobę ubiegającą się o nostryfikację do złożenia określonych egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych. Uczelnia nostryfikująca uznaje albo odmawia uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku.

Warunki i forma zatrudnienia obywatela Ukrainy

W Polsce może pracować obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie w Polsce i ma ważny tytuł pobytowy albo przybył legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. z terenu Ukrainy i deklaruje zamiar pozostania w Polsce. Małżonek obywatela Ukrainy, który nie ma obywatelstwa ukraińskiego, o ile przybył do Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, przebywa legalnie w Polsce i w związku z tym przysługuje mu prawo do legalnego zatrudnienia na podstawie zgłoszenia złożonego przez pracodawcę.

Ważne: Obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski z terytorium Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 r., korzystają z ochrony czasowej. Ich pobyt jest legalny przez 18 miesięcy, czyli do 23 sierpnia 2023 r. Z ochrony korzystają również osoby, które przed 24 lutego 2022 r. rozpoczęły procedurę uzyskania tytułu pobytu, ich pobyt już teraz jest w świetle przepisów legalny.

Obywatela Ukrainy można zatrudnić na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Pracodawca w ciągu 14 dni od daty podjęcia pracy przez osobę z Ukrainy informuje o tym fakcie właściwy powiatowy urząd pracy.

Ważne: Warunki zatrudnienia osoby z Ukrainy nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi przepisami, pracodawca musi więc m.in. pamiętać, że wynagrodzenie nie może być niższe niż płaca minimalna lub minimalna stawka godzinowa.

  • ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.),
  • ustawa z 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 184),
  • rozporządzenie z 28 września 2018 r. ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzania ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz.U. z 2018 r. poz. 1881).
Dorota Kaczmarczyk-Szczurek, radca prawny specjalizujący się w prawie medycznym i farmaceutycznym

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41847 )
Array ( [docId] => 41847 )