Od 1 stycznia 2018 r. opłacasz składki ZUS tylko jednym przelewem

Kategoria: Stomatologia
Autor: Renata Kajewska
Data: 12-01-2018 r.

Obecnie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych,opłacasz jednym przelewem.

Nie podajesz już na nim danych, które do 31 grudnia 2017 r. decydowały o identyfikacji wpłaty (NIP, REGON, typ wpłaty, numer deklaracji, miesiąc i rok, za który są opłacane składki, oraz numer decyzji, umowy, tytułu wykonawczego).

Obecnie wystarczy jeden zwykły przelew (z podaniem nazwy płatnika i łącznej kwoty do zapłaty) dokonany na indywidualny rachunek składkowy (NRS). Ww. numer powinieneś otrzymać od ZUS listem poleconym. Jeśli do tej pory nie otrzymałeś informacji o numerze rachunku albo jeśli zgubiłeś list, musisz skontaktować się z ZUS. Numer rachunku NRS otrzymasz w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00).

Aby płatnik mógł w każdej chwili sprawdzić swój NRS, ZUS uruchomił specjalną wyszukiwarkę tego numeru na stronie www.eskladka.pl. Wystarczy wpisać w niej dane identyfikacyjne, z jakimi płatnik zgłosił się do ZUS (tj. numer NIP, REGON lub PESEL). Po ich podaniu powinien wyświetlić się odpowiedni numer rachunku składkowego. NRS zawiera numer ZUS, a także indywidualny, unikalny numer płatnika (w tym jego NIP).

ZUS sam rozliczy składki

Przedsiębiorcy muszą zsumować składki i wpłacić je na jednym przelewie. Każdą wpłatę ZUS sam podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na podstawie składek z ostatniej deklaracji rozliczeniowej. Podzieloną wpłatę rozliczy na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.

Zaległości mogą pozbawić prawa do zasiłku

Nowe zasady rozliczania składek mogą wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Od 1 stycznia 2018 r. każda wpłata z tytułu należnych składek zostanie rozliczona na najstarszą zaległość. Jeżeli przedsiębiorca ma zadłużenie na koncie w ZUS, wpłaty zostaną rozliczone na najstarsze zaległości.

Jeżeli zgłosiłeś się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a masz zaległości na koncie, Twoja wpłata najpierw rozliczy zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Nie będziesz mógł opłacić bieżących składek, zanim nie uregulujesz zaległości. To może spowodować, że nie będziesz miał prawa do zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa – przypomina ZUS. Jeśli Twoje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało, możesz wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie. Taką zgodę wyrażamy w uzasadnionych przypadkach.

Renata Kajewska, specjalista w zakresie rozliczeń z ZUS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40839 )
Array ( [docId] => 40839 )