Certyfikacja placówki służby zdrowia

Kategoria: Zarządzanie
Autor: Hanna Preus
Data: 08-11-2014 r.

Szpitale, podobnie jak przedsiębiorstwa usługowe, jednostki administracji publicznej, szkoły i inne jednostki zainteresowane wdrażaniem systemów zarządzania jakością opartych na normach, napotykają liczne problemy, związane głównie z koniecznością odpowiedniej interpretacji wymagań norm w stosunku do własnych realiów.

Pozytywny wpływ wdrożenia systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO w placówce służby zdrowia może być zauważalny w:

 
  • skuteczniejszym marketingu z wykorzystaniem certyfikatu ISO 9001:2008,

  • wzroście zaufania instytucji finansującej do placówki medycznej,

  • wzroście wiarygodności jednostki na rynku usług medycznych,

  • wdrożeniu uporządkowanego podejścia dotyczącego odpowiedzialności, procedur, prowadzenia dokumentacji itp., usprawnienia systemu komunikacji wewnętrznej, przyczyniającego się do wzrostu motywacji i zwiększenia zaangażowania personelu.

Jeśli chodzi o możliwe korzyści dla pacjenta, od zakładu opieki zdrowotnej legitymującego się certyfikatem ISO otrzymuje on gwarancję rozpatrzenia każdej zgłoszonej skargi bądź uwagi, a ponadto szansę na sprawną obsługę, przy jednoczesnej wysokiej jakości usługi medycznej i ograniczonych formalnościach.

Model certyfikacji dopuszcza istnienie wielu różnych koncepcji, które mają pomóc placówce służby zdrowia osiągnąć zamierzone cele. Koncepcje te w głównej mierze opierają się na założeniu, że zadowolony klient (pacjent), a tym samym pozytywny odbiór społeczny placówki może zostać osiągnięty poprzez odpowiednio sprawowane przywództwo, którego celem z kolei jest formułowanie polityki i strategii, realizowanej następnie przez pracowników, partnerów, wymagające odpowiednich zasobów oraz procesów.

Hanna Preus

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36083 )
Array ( [docId] => 36083 )