Zatrudnienie poza normalnymi godzinami pracy tylko w formie dyżuru

Kategoria: Zarządzanie
Data: 29-01-2013 r.

W niektórych podmiotach leczniczych powstaje czasami zapotrzebowanie na umożliwienie pracownikom „dorobienia” po godzinach z wykorzystaniem gabinetów należących do podmiotu leczniczego. Problem w tym, że zatrudnienie z wykorzystaniem sprzętu i gabinetów podmiotu leczniczego, jako dodatkowe „prace zlecone” jest niewykonalne bez narażenia się na zarzut obejścia przepisów o czasie pracy.

Czas pracy zatrudnionych w podmiotach leczniczych reguluje obecnie art. 93 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Zgodnie z nim zasadniczy czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dopuszczalne jest stosowanie równoważnego czasu pracy (przy wymiarze dobowym maksymalnie 12 godzin i nie więcej niż przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym). Oznacza to, że pracownicy w podmiotach leczniczych nie mogą mieć ustalanego czasu pracy przekraczającego wskazane normy. Wyjątek dotyczy dyżurów medycznych.

Umowy cywilnoprawne - niedopuszczalne

Już w uchwale z 12 kwietnia 1994 r. (sygn. akt I PZP 13/94) Sąd Najwyższy wskazał, że umowa zlecenia zawarta przez zakład pracy z sanitariuszem, zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, przewidująca wykonywanie przez niego po godzinach pracy - za ustalonym w niej wynagrodzeniem - pracy tego samego rodzaju, co określony w umowie o pracę, stanowi umowę uzupełniającą umowę o pracę.

 

Za pracę wykonywaną na podstawie tej umowy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia nie niższego, niż określone w przepisach Kodeksu pracy, jako wynagrodzenie za nadgodziny. Uzupełnieniem tez tego orzeczenia jest stwierdzenie SN, zawarte w wyroku z 30 czerwca 2000 r. (sygn. akt II UKN 523/99), iż zatrudnianie pracowników poza normalnym czasem pracy na podstawie umów cywilnoprawnych przy pracach tego samego rodzaju co objęte stosunkiem pracy, stanowi obejście przepisów o czasie pracy w godzinach nadliczbowych oraz przepisów dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne. W takim zakresie zawarte między stronami uzgodnienia są nieważne z mocy prawa, a w ich miejsce stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy, zwłaszcza dotyczące nadgodzin.

Dyżur medyczny

W przypadku podmiotów leczniczych istnieje jeden, w pełni legalny i zgodny z przepisami sposób na rozwiązanie problemu zatrudniania poza normalnymi godzinami pracy. Jest to zatrudnienie w formie dyżuru medycznego albo dyżuru zakładowego.

Dyżur medyczny można zlecić jednak tylko pracownikom wykonującym zawody medyczne i mającym wyższe wykształcenie. Może być on stosowany w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w zakresie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych. Za dyżur medyczny przysługuje wynagrodzenie liczone na zasadach określonych dla wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, z uwzględnieniem przewidzianych w Kodeksie pracy dodatków.

Dyżur zakładowy

Jeżeli jednak podmiot leczniczy nie spełnia wymogów wskazanych w zakresie formuły opieki medycznej, zastosowanie dyżurów medycznych nie jest możliwe. Rozwiązaniem może być wówczas wprowadzenie tzw. dyżuru zakładowego, na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

W przypadku dyżuru zakładowego pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy, co oznacza, że w przypadku wykonywania pracy podczas dyżuru, czas tego dyżuru zalicza się wówczas do czasu pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może jednak naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego (minimum 11 godzin na dobę) i tygodniowego (minimum 35 godzin w tygodniu).

Za czas dyżuru zakładowego pracownikowi przysługuje czas wolny w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, albo (w razie niemożności udzielenia czasu wolnego) wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, otrzymuje 60% wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

  • art. 93 ust. 1, art. 94 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654 ze zm.),
  • art. 132-133, 1515 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • art. 58 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Autor: Michał Culepa, prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Opracowanie redakcyjne:
Anna Rubinkowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29803 )
Array ( [docId] => 29803 )