Choroby narządów głosu - wskazówki dla nauczycieli

Data: 15-10-2013 r.

Dyrektor szkoły przyznając urlop zdrowotny nauczyciela najczęściej spotyka się z chorobami narządów głosu. Głos jest dla nauczycieli najważniejszym instrumentem pracy, dlatego dyrektor szkoły powinien zwracać uwagę, w jaki sposób się nim operują.

Główną przyczyną chorób narządów głosu jest nieprawidłowa emisja, czyli sposób pracy głosem. Brak wiedzy o chorobach zawodowych jest charakterystyczny dla nauczycieli z krótkim stażem pracy, ponieważ temat ten jest bagatelizowany w okresie studiów, zaś dyrektor szkoły nie sprawdza wiedzy w tym zakresie. Ponadto problemem dla nauczycieli są niewłaściwe warunki pracy oraz bagatelizowanie konieczności dbania o higienę narządów głosu. Problemy z narządami głosu to najczęstszy powód ubiegania się o urlop zdrowotny nauczyciela.

Praca głosem – wskazówki dla nauczycieli

 

Dyrektor szkoły hospitujący lekcje skupia się na realizowanym procesie dydaktycznym i rzadko udziela wskazówek dla nauczycieli, którzy w nieprawidłowy sposób pracują głosem. Tymczasem zastosowanie się do prostych wskazówek może wpłynąć na uniknięcie poważnych chorób zawodowych.

Poniżej wymieniono najważniejsze zasady dotyczące dbania o głos:

  1. Dbać o odpowiednią wilgotność oraz temperaturę w miejscu pracy, wietrzyć klasę.

  2. Przed dłuższym wykładem nawilżyć gardło łykiem letniej wody lub rozgryźć kapsułkę witaminy A+E.

  3. Dbać o dokładne odkurzanie klasy oraz mycie podłóg wilgotną ścierką,

  4. Wycierać tablicę mokrą gąbką.

  5. Unikać podnoszenia głosu.

  6. Zapoznać się i stosować techniki prawidłowej emisji głosu.

Wymienione wskazówki dla nauczycieli mogą mieć fundamentalne znaczenie dla stanu ich zdrowia. Dlatego również dyrektor szkoły powinien zwracać uwagę na warunki pracy, w których odbywa się prowadzenie lekcji oraz w jaki sposób nauczyciele pracują głosem.

Zagrożenia dla nauczycieli – jak oszczędzać struny głosowe

Najczęstszym problem dla nauczycieli są: parestezja gardła i krtani, chrząkanie, zawężenie skali głosu, zmatowanie głosu, zanik głosu, skrócenie czasu fonacji. Przyczyną tych problemów jest przede wszystkim nieprawidłowa technika emisji oraz nieprzestrzeganie zasad higieny narządów głosu. Nie wszyscy wiedzą, że krzyk czy palenie papierosów ma dla nauczycieli o wiele bardziej negatywne skutki niż osób wykonujących inne zawody.

Oprócz tego zagrożeniem dla nauczycieli może być niedostatecznie częste nawilżanie gardła, picie mocnej kawy lub herbaty czy nieprawidłowy sposób oddychania. Wyeliminowanie tych czynników może poprawić stan zdrowia pedagoga i sprawi, że nie będzie on zmuszony do złożenia wniosku o urlop zdrowotny nauczyciela z powodu chorób narządów głosu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29911 )
Array ( [docId] => 29911 )