Zasady, na podstawie których dyrektor przedszkola i nauczyciele zgadzają się na odbiór dziecka przez rodziców lub osoby trzecie, określają przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Natomiast kwestie szczegółowe powinny być określone w dokumentach przedszkola, np. w statucie albo wewnętrznej procedurze.
Do odbioru dziecka z przedszkola może upoważnić każdy rodzic z osobna
Jeśli władza rodzicielska przysługuje w pełni obojgu rodzicom, to oboje mają prawo upoważnić do odbioru dziecka osobę trzecią. Dyrektor musi zastosować się do woli rodzica przekazującego upoważnienie nawet, gdy drugi rodzic nie zgadza się na to, by dziecko było odbierane przez osobę wskazaną przez pierwszego.
Z perspektywy dyrektora przedszkola szczególnie trudna może być sytuacja, gdy wyłącznie jedno z rodziców wydaje upoważnienie do odbioru dziecka przez osobę trzecią. Jeśli władza rodzicielska przysługuje w pełni obojgu rodzicom, to zgodnie z prawem oboje mają prawo upoważnić do odbioru dziecka każdą osobę trzecią, która zapewni mu bezpieczeństwo i właściwą opiekę. Dyrektor przedszkola ma obowiązek zastosowania się do woli rodzica przekazującego upoważnienie. Dotyczy to również sytuacji, gdy drugi rodzic nie zgadza się na to, by dziecko było odbierane przez osobę wskazaną przez pierwszego.
Dyrektor placówki nie może pełnić roli arbitra i samodzielnie podejmować decyzji w tym zakresie. Ma więc obowiązek wydać dziecko osobie, która zgodnie z prawem może być do tego upoważniona, niezależnie od woli rodzica, który nie wyrażał zgody na takie działanie – patrz przykład.
Rodzice dziecka są po rozwodzie, ale pełna władza rodzicielska przysługuje nadal obojgu. W wyroku rozwodowym sąd orzekł, że ojciec sprawuje opiekę nad dzieckiem od piątku do niedzieli i w piątek ma prawo odbierać dziecko z przedszkola. Rodzice przedstawili dyrektorowi placówki kopię orzeczenia. Zdarza się, że w niektóre piątki ojciec musi zostać dłużej w pracy, dlatego złożył w przedszkolu oświadczenie, w którym upoważnił swoją nową partnerkę do odbierania dziecka w jego imieniu. Matka dziecka nie zgadza się na takie rozwiązanie. Przedstawiła dyrektorowi placówki pismo, w którym zabrania wydawania dziecka partnerce byłego męża. W takiej sytuacji dyrektor przedszkola, mimo sprzeciwu matki, nie ma prawa odmówić partnerce ojca odbioru dziecka.
-
art. 97, art. 98 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.),
-
art. 427 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.),
-
art. 160 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.),
-
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor przedszkola
