Ze względu na szybki rozwój nowoczesnych technologii oraz powszechne wykorzystywanie urządzeń mobilnych przez uczniów, zbiór procedur obowiązujących w szkole powinien zawierać m.in. procedurę postępowania w przypadku cyberprzemocy. Za opracowanie dokumentu odpowiedzialny jest dyrektor szkolny oraz rada pedagogiczna, ale szczególną rolę odgrywać powinien psycholog i/lub pedagog szkolny. Pedagog szkolny jest osobą, która w pierwszej kolejności udziela wsparcia ofierze cyberprzemocy.
Dokumenty w szkole – procedura postępowania w przypadku cyberprzemocy
Pedagog szkolny oraz dyrektor szkoły są zobowiązani do udzielania wsparcia ofiarom cyberprzemocy. Szczególne znaczenie mogą mieć przygotowane wcześniej dokumenty w szkole – opracowanie procedury reagowania na cyberprzemoc w szkole usprawni działania pomocowe.
Treść procedury – na co dyrektor szkoły zwraca szczególną uwagę
Skuteczność procedury postępowania w przypadku cyberprzemocy jest uzależniona od łatwości zastosowania jej w sytuacji kryzysowej. W związku z tym dyrektor szkoły powinien dążyć do precyzyjnego określenia:
- zgłaszanie cyberprzemocy – cyberprzemoc może zgłosić dyrektorowi szkoły uczeń, rodzice ucznia, wychowawca klasy, pedagog szkolny oraz każdy inny pracownik podejrzewający, że w szkole wystąpiło takie zjawisko
- zabezpieczenie dowodów – dyrektor szkoły musi zadbać o zabezpieczenie wszystkich dowodów w postaci wiadomości e-mail, smsów, numeru telefonu itp.
- działania wobec sprawcy – kiedy sprawca cyberprzemocy zostanie zidentyfikowany, dyrektor i pedagog szkolny są zobowiązani nie tylko do przeprowadzenia z nim rozmowy dyscyplinującej, ale również do powiadomienia o zaistniałej sytuacji rodziców ucznia, a jeżeli pedagog szkolny stwierdzi taką potrzebę, również do objęcia go pomocą psychologiczno-pedagogiczną
- sankcje za stosowanie cyberprzemocy – procedura musi określać, jakie sankcje grożą za stosowanie cyberprzemocy w społeczności uczniowskiej, kara powinna cechować się adekwatnością, dlatego należy stworzyć katalog uwzględniający rozmiar i rangę wyrządzonej szkody, motywy kierujące sprawcą, świadomość szkodliwości popełnionego czynu i rodzaj rozpowszechnianego materiału
- działania wobec ofiary cyberprzemocy –dokumenty w szkole muszą szczegółowo wskazywać, jakie działania podejmuje się wobec ofiary cyberprzemocy, pomoc uczniowi nie może ograniczać się do spotkań z pedagogiem szkolnym, konieczne jest także udzielenie mu informacji, w jaki sposób ma zachowywać się, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne oraz wskazanie.
Pozostałe informacje, które powinny znaleźć się w procedurze
Oprócz najważniejszych czynności w przypadku cyberprzemocy w szkole w procedurze należy określić:
- zasady ochrony świadków niebędących ofiarami cyberprzemocy
- zasady ochrony ofiary cyberprzemocy
- kiedy dyrektor szkoły zgłosi fakt cyberprzemocy Policji
- w jakich okolicznościach o zaistniałym zdarzeniu powiadomiony zostanie sąd rodzinny
- zasady sporządzenia notatki służbowej przez pedagoga szkolnego
Dyrektor szkoły ma obowiązek monitorowania sytuacji w szkole
Procedura postępowania w przypadku cyberprzemocy powinna wskazywać także, w jaki sposób dyrektor szkoły i grono pedagogiczne ma monitorować sytuację w szkole. Odpowiednio opracowane dokumenty w szkole będą praktyczną wskazówką w codziennej pracy.
dokumenty w szkole, pedagog szkolny
