Dzieci przewlekle chore w przedszkolu – bezpieczeństwo innych

Data: 25-12-2013 r.

Dyrektor przedszkola nie może zakazać przyprowadzania do placówki dziecka przewlekle chorego, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich. Jego obowiązkiem jest jednak podjęcie środków ostrożności zapewniających bezpieczeństwo dla pozostałych dzieci oraz dla nauczycieli.

Dyrektor przedszkola nie może zakazać przyprowadzania na zajęcia dziecka u którego stwierdzono chorobę przewlekłą, jeżeli z pisemnej opinii lekarza wynika, że nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Jednocześnie jednak dyrektor przedszkola ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa, zarówno dla pozostałych dzieci, jak również dla nauczycieli zatrudnionych w placówce. W związku z tym konieczne jest stosowanie środków ostrożności, tak aby zarówno choremu dziecku, jak i pozostałym osobom przebywającym na terenie placówki zagwarantować komfort i bezpieczeństwo.

Za bezpieczeństwo w przedszkolu odpowiada dyrektor i nauczyciele

Dbając o bezpieczeństwo dzieci dyrektor szkoły powinien dokładnie dowiedzieć się, co dolega choremu dziecku i odpowiednio przygotować placówkę na jego przybycie. W przypadku niektórych chorób konieczne jest pozyskanie informacji od rodziców na temat zasad sprawowania opieki, możliwości i ograniczeń dziecka. Warto zorganizować również spotkania dla nauczycieli, którzy dowiedzą się jak dbać o bezpieczeństwo chorego ucznia oraz pozostałych dzieci.

Dyrektor przedszkola nie może zakazać dziecku uczęszczania do placówki

Jeżeli lekarz sprawujący opiekę nad dzieckiem uzna, że może ono uczęszczać na zajęcia, to dyrektor szkoły nie może mu tego uniemożliwić. Jego obowiązkiem jest ustalenie z rodzicami zasad i form współpracy, a także dowiedzieć się, jak on i nauczyciele mogą pomóc dziecku. Dodatkowo, szczegółowe regulacje na temat sprawowania opieki nad dzieckiem powinny być uwzględnione w statucie placówki.

Dyrektor przedszkola powinien pamiętać, że rodzice mają obowiązek udzielić mu informacji na temat stanu zdrowia dziecka, ponieważ to oni ponoszą główną odpowiedzialność za prawidłowe leczenie. Jeżeli dyrektor przedszkola nie będzie poinformowany o problemach dziecka, nie będzie w stanie zapewnić mu opieki i pomocy.

Marta Wysocka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33363 )
Array ( [docId] => 33363 )