Gdy rodzic jest agresywny szkoła może wezwać policję

Autor: Małgorzata Celuch
Data: 20-05-2014 r.

W szkole zdarzają się sytuacje trudne, które wymagają wysokich umiejętności interpersonalnych od jej pracowników. Należy do nich wizyta rozzłoszczonego rodzica, który nie zgadza się z oceną wystawioną dziecku.

Dyrektor, wicedyrektor, nauczyciel czy sekretarz narażeni są na nieprzyjemne potraktowanie przez awanturującego się rodzica. Mogą stać się obiektem ataków agresji. Należy pamiętać, że agresja rodzi agresję i że nie wolno wejść w przepychanki słowne.

W rozmowie z osobą agresywną warto stosować techniki powodujące zmniejszenie agresji:

  • mówić powoli,

  • obniżyć ton głosu,

  • nie przekrzykiwać agresora,

  • spokojnie domagać się innej formy rozmowy („proszę nie zwracać się do mnie w ten sposób”).

Nie wolno dać się wyprowadzić z równowagi. Do końca należy zachować spokój i pozostać uprzejmym.

Jeśli rodzic jest wyjątkowo agresywny i dyrektor czuje się zagrożony – może poprosić sekretarza/nauczyciela/innego świadka o pozostanie w gabinecie lub wezwanie pomocy: ochroniarza, jeżeli jest zatrudniony w szkole lub nawet zawiadomienie policji. Jeżeli sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji, a w szkole nie ma ochrony – należy szukać pomocy na terenie szkoły.

Czasami potrzebna bywa konfrontacja z osobą, która stała się przyczyną zdenerwowania rodzica. Należy pamiętać, że nie każde stanowisko pracy może zostać opuszczone bez konsekwencji. Dotyczy to przede wszystkim nauczycieli. Jeśli do gabinetu dyrektora trzeba natychmiast wezwać nauczyciela, najpierw należy sprawdzić gdzie ten nauczyciel w danym momencie przebywa. Być może ma „okienko” i będzie można go znaleźć w pokoju nauczycielskim lub na zapleczu pracowni, którą się opiekuje. Jeśli jest na lekcji – wówczas powinno się zaczekać do przerwy i tuż po dzwonku kończącym lekcję poprosić nauczyciela o natychmiastowe zgłoszenie się do gabinetu dyrektora szkoły.

Zapamiętaj!

Nauczycielowi nie wolno przerywać lekcji, ani zmuszać go do opuszczania sali lekcyjnej i pozostawiania uczniów bez opieki.

Małgorzata Celuch, nauczycielka, wicedyrektorka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34897 )
Array ( [docId] => 34897 )