Kierowca szkolnej wycieczki za kółkiem maks. 10 godz.

Autor: Michał Kowalski
Data: 18-06-2015 r.

Jeden kierowca może prowadzić autokar przez maksymalnie 10 godzin na dobę. Jednocześnie dyrektor szkoły nie jest zobowiązany do zapewnienia ciągłej obecności w autokarze obydwu kierowców jednocześnie (tzw. załogi kilkuosobowej).

Początek wakacji to także właściwy czas na ostateczną weryfikację dokumentacji szkolnych wycieczek. Dyrektor powinien upewnić się, że kierowcy autokarów, którymi uczniowie podróżowali podczas wycieczek zrealizowali właściwe przygotowany dla nich plan czasu pracy za „kółkiem”. 

Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 9 godzin. Można go wydłużyć do nie więcej niż 10 godzin, ale nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, z tym że dopuszczalne jest przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę. W każdej dobie kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. W przypadku, gdy praca jest wykonywana w porze nocnej, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie.

Michał Kowalski, prawnik, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37376 )
Array ( [docId] => 37376 )

Array ( [docId] => 37376 )