Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli – o zmiany apeluje RPD

Data: 19-08-2015 r.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka konieczna jest zmiana przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego nauczycieli, ponieważ obecne regulacje nie zabezpieczają dostatecznie interesów dzieci. RPD wskazuje, że dobrym przykładem mogą być przesłuchania dzieci stosowane w procedurach karnych.

Postępowania dyscyplinarne powinny zmierzać do rzetelnej oceny postawy nauczyciela, ale też chronić dzieci, które w tym postępowaniu występują w roli świadków. W przepisach nie określono jednoznacznie warunków, w jakich może być przesłuchiwany przedszkolak w toku postępowania zarówno wyjaśniającego, jak i dyscyplinarnego. Aktualne przepisy pozwalają także na to, aby obwiniony i jego obrońca zadawali świadkowi pytania.

W takich sytuacjach, jak przesłuchanie dziecka w obecności obwinionego nauczyciela, prawa i dobro przedszkolaka są szczególnie narażone na uszczerbek. Zachodzi bowiem uzasadniona obawa, że obecność nauczyciela przy przesłuchaniu dziecka może wywoływać u niego silny stres. Nie sprzyja to też rzetelnemu wyjaśnieniu sprawy.

Zdaniem Marka Michalaka dobrym przykładem mogą być przesłuchania dzieci stosowane w procedurach karnych. W takich sytuacjach dziecko odpowiada na pytania w specjalnie przygotowanym do tego pokoju, bez obecności sprawcy zdarzenia i z udziałem psychologa.

W przedszkolach niepublicznych

Stanowisko RPD dotyczy również przedszkoli niepublicznych.

Źródło:

strona internetowa Rzecznika Praw Dziecka.

Marta Jaszczuk, redaktor prowadząca czasopismo „Zarządzanie Przedszkolem. Rozwiązania dla zaawansowanych”

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37694 )
Array ( [docId] => 37694 )

Array ( [docId] => 37694 )