Numer 112 gdy potrzebne wezwanie więcej niż jednej służby ratunkowej

Data: 29-06-2013 r.

Wydawać by się mogło, że trudno znaleźć osobę dorosłą, która nie zna alarmowego numeru - 112. Tymczasem statystyki pokazują, że jest inaczej. Jak w praktyce funkcjonuje 112? Czy warto zaznajamiać dzieci i młodzież z zasadami korzystania z tego numeru?

Numer alarmowy 112 obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w wielu poza UE, np. w Szwajcarii. Numer ten służy do powiadamiania służb ratunkowych - w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, których jesteśmy świadkami lub uczestnikami. Można z niego korzystać zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.

 

Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM. Wybranie numeru 112 z jakiegokolwiek telefonu spowoduje połączenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR).

Numer 112 należy wybierać przede wszystkim wtedy, kiedy potrzebne jest przybycie przynajmniej dwóch służb. Jeżeli zdarzenie wymaga przybycia tylko jednej służby, należy dzwonić pod jej numer alarmowy. Warto także znać numery do służb powołanych lokalnie do niesienia pomocy, pełniące funkcję numerów alarmowych (mogą być różne w różnych strefach numeracyjnych).


Wykaz telefonów alarmowych

  • Pogotowie ratunkowe – 999
  • Straż pożarna – 998
  • Policja – 997
  • Straż miejska – 986
  • Numer alarmowy – 112
  • Numer ratunkowy w górach – 601 100 300
  • Numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100


Małgorzata Celuch
, nauczyciel, wicedyrektor




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29876 )
Array ( [docId] => 29876 )