Pozwalając, by dziecko niepełnosprawne samo wracało do domu po zajęciach w szkole rodzice narażają je nie tylko na zaczepki innych uczniów, ale także na niebezpieczeństwo. Jeśli w drodze do domu zdarzy się wypadek, zwłaszcza, że uczeń do domu jedzie rowerem i nie wiadomo czy korzysta z chodnika czy jezdni, podstawową kwestią będzie ustalenie, kto poniesie za to odpowiedzialność. Współdziałanie szkoły i rodziców w sprawie opieki jest obowiązkiem szkoły i powinno prowadzić do takich ustaleń, które zapewniają bezpieczeństwo uczniom zarówno w czasie zajęć organizowanych przez szkołę jak i w drodze do i ze szkoły.
Uczniowie niepełnosprawni powinni mieć opiekę w drodze do i ze szkoły
Dyrektor szkoły jest zobowiązany do zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. O bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły i powracającego do domu po zajęciach w szkole powinni zadbać jego rodzice, którzy z mocy prawa sprawują opiekę nad dzieckiem.
Opieka nad uczniami po wyjściu ze szkoły – zgodnie ze statutem
Sposób, w jaki szkoła zapewnia bezpieczeństwo uczniom, powinien wynikać ze statutu. Możliwość wystąpienia różnych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu dziecka po wyjściu ze szkoły powoduje, że w statucie określa się także warunki zapewniające uczniom bezpieczeństwo po zakończonych zajęciach, na przykład obowiązek przyprowadzania i odbierania ze szkoły uczniów przez rodziców lub osoby przez nie upoważnione, składania oświadczeń przez rodziców, którzy decydują się na samodzielny powrót dziecka ze szkoły.
Rodzice składają oświadczenia o przejęciu odpowiedzialności za dziecko
O obowiązku składania przez rodziców oświadczeń o przejęciu odpowiedzialności za dzieci samodzielnie wychodzące do domu po zajęciach w szkole rodzice powinni być powiadomieni na początku roku szkolnego. Dla własnego bezpieczeństwa dyrektor powinien wyegzekwować od rodziców wszystkich uczniów opuszczających samodzielnie szkołę, a tym bardziej szkołę specjalną dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, złożenie na piśmie oświadczenia, że za ich zgodą dziecko samo wychodzi ze szkoły i że ponoszą za nie w tym czasie całkowitą odpowiedzialność.
- art. 39 ust. 1 pkt 3 i 5a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.:Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- art. 7 ust. 1 i 2 pkt 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.:Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- art. 92 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2012 r. nr poz. 788),
- § 18 pkt 3 załącznika nr 3 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 61, poz. 624 ze zm.),
- § 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.).
Zobacz także:
