Przed wakacjami należy zadbać o kompletne ogrodzenie terenu szkoły

Autor: Bożena Winczewska
Data: 25-06-2014 r.

Jeśli ogrodzenie szkoły ma dodatkowe przejście, musi mieć też furtkę zabezpieczającą zarówno przed swobodnym wyjściem uczniów poza teren szkoły jak i dostępem niepożądanych osób na jej teren. Cały teren szkoły powinien być ogrodzony z odpowiednio zamontowanymi bramami i furtkami.

Za zapewnienie bezpiecznych warunków pobytu uczniów w szkole odpowiada dyrektor szkoły. W związku z tym ma m.in. obowiązek zabezpieczenia i kontrolowania terenu szkoły oraz szlaków komunikacyjnych wychodzących poza teren. Zgodnie z nimi cały teren szkoły należy ogrodzić i zapewnić na nim:

 
  • właściwe oświetlenie,

  • równą nawierzchnię dróg, przejść i boisk,

  • instalację do odprowadzania ścieków i wody deszczowej.

Zabezpieczenie przed wejściem i przebywaniem na terenie szkoły niepożądanych osób jest możliwe tylko wtedy, gdy ogrodzenie zamyka cały teren. Pozostawienie przejścia ułatwiającego dojście uczniów do szkoły, umożliwia także innym osobom wejście na jej teren. Zamontowanie w otwartym odcinku ogrodzenia furtki i zamykanie jej po zajęciach, tak jak innych bram i furtek w ogrodzeniu, ograniczy swobodne wejście na teren, zanieczyszczanie go i niszczenie. Aby zapobiec dewastowaniu terenu szkoły warto również zwrócić się o pomoc do straży miejskiej lub policji. Działania te nie tylko pomogą chronić mienie szkoły, ale także poprawić bezpieczeństwo uczniów.

Podczas gdy w szkole odbywają się zajęcia, cały teren szkoły pozostaje pod opieką i nadzorem dyrektora. Należytym nadzorem muszą być objęci także uczniowie, z którymi nie są prowadzone zajęcia, ale w czasie, gdy szkoła jest czynna mają możliwość przebywania na jej terenie. Dyrektor szkoły poniesie odpowiedzialność jeśli któryś z tych uczniów ulegnie wypadkowi.

Bożena Winczewska, kuratorium oświaty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35165 )
Array ( [docId] => 35165 )