Dodatek stażowy nauczyciela bibliotekarza - wyliczenie stażu na potrzeby wysługi lat

Kategoria: Biblioteki
Autor: Michał Kowalski
Data: 24-02-2022 r.

Najpopularniejszym dodatkiem do wynagrodzenia w przypadku nauczycieli jest tzw. dodatek stażowy czyli za wysługę lat. Jest to składnik wynagrodzenia zależny od ogólnego (nie tylko oświatowego) stażu pracy. Przysługuje on również nauczycielom bibliotekarzom, na takich samych zasadach, jak w przypadku innych nauczycieli.

Dodatek stażowy zależy od ogólnego stażu pracy a nie tylko od stażu na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Uwzględniony zostanie tu więc np. okres pracy w bibliotece publicznej. Dodatek stażowy przysługuje w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Jest on wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Po przekroczeniu 3-letniego stażu pracy (począwszy od 3 lat i 1 dnia) rozpoczyna się wypłata dodatku w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Przy czym należy mieć na względzie, że gdy ten dzień wypadnie po 1. dniu miesiąca, wówczas podwyżka nastąpi dopiero z początkiem kolejnego miesiąca (art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela).

4 reguły wyliczania stażu na potrzeby wysługi lat

W zakresie obliczania okresów zatrudnienia w kontekście wysługi lat stosujemy następujące reguły:

REGUŁA 1: Okres trwającego zatrudnienia zalicza się wyłącznie w miejscu pracy, w którym to zatrudnienie trwa. Dla każdego zatrudnienia prawo do dodatku za wysługę lat ustala się bowiem odrębnie.

Przykład:

Nauczyciel bibliotekarz pracuje od 2018 r. w szkole A. Jednocześnie od 2015 r. pracuje w szkole B na takim samym stanowisku. Okres zatrudnienia ze szkoły B nie może być zaliczony do stażu pracowniczego w szkole A. Staż pracowniczy na dzień 1 września 2021 r. w szkole A wyniósł więc 3 lata.

REGUŁA 2: Okresy zakończonego zatrudnienia od innego pracodawcy mogą być zaliczane do stażu pracowniczego. Przy czym zakończone okresy zatrudnienia, które zaliczono do stażu w podstawowym miejscu pracy, nie mogą być uwzględnione w dodatkowym miejscu pracy. Podstawowe miejsce pracy wskazuje nauczyciel.

Przykład:

Nauczyciel bibliotekarz od 2018 r. pracuje w szkole A w wymiarze 25/30. Jednocześnie od 2020 r. pracuje w szkole B w wymiarze 1/30. Natomiast w latach 2010-2014 pracował w szkole C. Nauczyciel wskazał szkołę A jako podstawowe miejsce pracy. Oznacza to, że okres zatrudnienia ze szkoły B zostanie zaliczony do stażu pracowniczego jedynie w szkole A.

REGUŁA 3: Reguły z pkt 2 nie stosujemy w przypadku, gdy łączny wymiar zajęć nauczyciela w ramach wszystkich zatrudnień nie przekracza pełnego. W takim przypadku zakończone okresy zatrudnienia zaliczamy w ramach każdego ze stosunków pracy.

Przykład:

Nauczyciel bibliotekarz od 2016 r. pracuje w szkole A w wymiarze 2/30. Jednocześnie od 2021 r. pracuje w szkole B w wymiarze 3/18 (nauczanie indywidualne). Z kolei w latach 2012-2018 pracował w szkole C. Okres zatrudnienia ze szkoły C zostanie zaliczony do stażu pracowniczego zarówno w szkole A jak i C.

REGUŁA 4: Do stażu pracowniczego zalicza się także inne okresy niebędące zatrudnieniem, które na mocy odrębnych przepisów podlegają takiemu zaliczeniu.

Do takich okresów zalicza się m.in.:

  • przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  • przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin,
  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka.
  • okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • okresy pobierania stypendium w czasie odbywania stażu,
  • okresy odbywania służby wojskowej,
  • okresy pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie.
Michał Kowalski

radca prawny, specjalista w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41312 )
Array ( [docId] => 41312 )