Filia biblioteczna – brak środków na działalność

Kategoria: Biblioteki
Autor: Paweł Marchel
Data: 22-02-2022 r.

Temat problemów finansowych bibliotek wraca jak bumerang przede wszystkim w końcowym okresie roku, kiedy ustalane są budżety i rezerwowane środki na ich działalność. Nie inaczej jest w przypadku filii bibliotecznych, które bardzo często walczą z jeszcze większymi problemami finansowymi niż biblioteki główne.

Problemy jakie niewielkie zasoby finansowe powodują w filiach bibliotecznych, w wielu przypadkach są trudne do rozwiązania. Nie robiąc nic, skazujemy się na powolną degradację, a co za tym idzie na stopniowy odpływ czytelników. W tym miejscu błędne koło się zamyka, ponieważ odpływ czytelników sprawia, że organy nadrzędne mają atut w dyskusji o obniżeniu dotacji.

Brak środków na materiały niezbędne do prowadzenia zajęć

 

Istotnym problemem filii bibliotecznych związanym z finansami jest zapewnienie środków na materiały niezbędne do prowadzenia zajęć. Chodzi tu głównie o materiały plastyczne wykorzystywane podczas lekcji bibliotecznych z dziećmi.

Problem ten jest odwieczną bolączką filii o niskich zasobach finansowych. Zwłaszcza gdy muszą czekać w kolejce po niezbędne materiały, które na początku przekazywane są bibliotece głównej, w której to bibliotece bardzo często znajduje się „magazyn” materiałów. Magazyn, do którego jest ograniczony dostęp i do którego w pierwszej kolejności wstęp mają pracownicy biblioteki głównej.

Środki na materiały do prowadzenia zajęć – planowanie działań

Rozwiązaniem tego problemu może być planowanie działań z odpowiednim wyprzedzeniem. Bibliotekarze z doświadczeniem, ale także ci młodsi wchodzący dopiero do zawodu wiedzą, jakie okazje są szczególnie ważne w życiu książnicy. W tych dniach warto przygotować zajęcia dla dzieci, młodzieży czy dorosłych. Opracowując takie zajęcia wcześniej, możemy zarezerwować potrzebne materiały.

W tym miejscu bardzo często bibliotekarzom pomaga także ich kreatywność i pomysłowość. Potrafią oni zrobić coś z niczego. Skrawki kolorowego papieru, odrobina kleju, nożyczki i już można zrobić ciekawą pracę, np. witraż, origami płaskie czy łańcuch na choinkę. Choć czasami może to wyglądać jak zbieranie śmieci, resztek itp., to bibliotekarze filii wiedzą, że bardzo często jest to także doskonały materiał do ponownego wykorzystania. Dlatego tak skrupulatnie porządkują salę po każdych zajęciach.

Paweł Marchel

Biblioteka Publiczna w Solcu Kujawskim

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41305 )
Array ( [docId] => 41305 )