Dodatki do wynagrodzenia dla nauczyciela bibliotekarza

Kategoria: Biblioteki
Autor: Michał Kowalski
Data: 31-01-2022 r.

Wynagrodzenie nauczyciela bibliotekarza składa się m.in. z dodatków do wynagrodzenia. Dodatków związanych ze stażem pracy, z jakością wykonywanych czynności służbowych lub z ich rodzajem. Poniżej analizujemy poszczególne dodatki do wynagrodzenia i wskazujemy, na jakie może liczyć bibliotekarz.

Wśród składników wynagrodzenia nauczyciela – poza pensją zasadniczą i za pracę w godzinach ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw – wymienia się 4 dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za trudne lub uciążliwe warunki pracy.

 

Nauczycielom, w tym bibliotekarzom, przysługuje również dodatek wiejski. Wbrew swojej nazwie nie jest to jednak dodatek do wynagrodzenia, lecz inne świadczenie pieniężne. Przysługuje on z tytułu zatrudnienia w szkole zlokalizowanej na terenie wsi lub miasta do 5000 mieszkańców.

Dodatki do wynagrodzenia dla nauczyciela bibliotekarza - dodatek stażowy

Najpopularniejszym dodatkiem do wynagrodzenia w przypadku nauczycieli jest tzw. dodatek stażowy czyli za wysługę lat. Jest to składnik wynagrodzenia zależny od ogólnego (nie tylko oświatowego) stażu pracy. Przysługuje on również nauczycielom bibliotekarzom, na takich samych zasadach, jak w przypadku innych nauczycieli.

Dodatek stażowy zależy od ogólnego stażu pracy a nie tylko od stażu na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Uwzględniony zostanie tu więc np. okres pracy w bibliotece publicznej. Dodatek stażowy przysługuje w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Jest on wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Po przekroczeniu 3-letniego stażu pracy (począwszy od 3 lat i 1 dnia) rozpoczyna się wypłata dodatku w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Przy czym należy mieć na względzie, że gdy ten dzień wypadnie po 1. dniu miesiąca, wówczas podwyżka nastąpi dopiero z początkiem kolejnego miesiąca (art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Dodatki do wynagrodzenia dla nauczyciela bibliotekarza - dodatek motywacyjny

Kolejny dodatek do wynagrodzenia nauczyciela ma nietypowy charakter. Dodatek motywacyjny jest bowiem przyznawany uznaniowo. Jego przyznanie i wysokość zależy od spełnienia kryteriów przyjętych w rozporządzeniu płacowym nauczycieli i doprecyzowanych w regulaminie wynagradzania.

Do ogólnych kryteriów przyznawania dodatku motywacyjnego zalicza się:

  • osiągnięcia w realizowanym procesie dydaktycznym;
  • osiągnięcia wychowawczo-opiekuńcze;
  • wprowadzanie innowacji pedagogicznych, skutkujących efektami w procesie kształcenia i wychowania;
  • zaangażowanie w realizację czynności i zajęć w ramach statutowych zadań szkoły;
  • szczególnie efektywne wypełnianie zadań i obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem;
  • realizowanie w szkole zadań edukacyjnych, wynikających z przyjętych przez organ prowadzący priorytetów w realizowanej lokalnej polityce oświatowej.

Nauczyciel- bibliotekarz również może skorzystać z dodatku motywacyjnego, przy czym w praktyce nie każde kryterium będzie miało względem niego zastosowanie.

Szczegółowe zasady przyznania dodatku motywacyjnego a także jego kwoty znajdziemy w regulaminie wynagradzania. W praktyce najczęściej dodatek motywacyjny jest przyznawany na pewien okres.

Dodatki do wynagrodzenia dla nauczyciela bibliotekarza - dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny przysługuje z kolei z tytułu pełnienia określonych funkcji:

  • dyrektora, wicedyrektora lub innej kierowniczej
  • wychowawcy klasy (w tym przypadku gwarantowany jest dodatek w wysokości minimum 300 zł),
  • doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
  • opiekuna stażu,
  • nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym.

Kwoty dodatku za pełnienie poszczególnych funkcji powinien precyzować regulamin wynagradzania.

Nauczyciel bibliotekarz może w praktyce zajmować większość wskazanych funkcji. Samo zajmowanie stanowiska bibliotekarza nie uprawnia jednak do dodatku funkcyjnego. „Nauczyciel bibliotekarz biblioteki szkolnej” nie jest bowiem funkcją, lecz po prostu stanowiskiem pracy. Tylko pełnienie funkcji określonej w rozporządzeniu płacowym nauczycieli uprawnia do dodatku funkcyjnego.

Dodatki do wynagrodzenia dla nauczyciela bibliotekarza - dodatek za warunki pracy

Najmniej szans nauczyciel bibliotekarz ma na otrzymanie dodatku za trudne lub uciążliwe warunki pracy. Dlaczego? Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje w przypadku wykonywania konkretnego rodzaju pracy nauczycielskiej określonej w rozporządzeniu płacowym nauczycieli. Analizując listę takich prac, nie znajdziemy żadnej pozycji, która można byłoby przypisać stanowisku nauczyciela bibliotekarza.

W praktyce może się jednak zdarzyć, że czynności uprawniające do dodatku będą wykonywane w ramach innego stanowiska. Najczęściej będą to takie czynności jak:

  • zajęcia w klasie łączonej,
  • zajęcia w szkole specjalnej,
  • nauczanie indywidualne z uczniem zakwalifikowanym do kształcenia specjalnego.

Dodatek za uciążliwe warunki pracy ma charakter akcesoryjny względem pierwszego z ww. dodatków. Co to znaczy? Otóż przysługuje on wyłącznie w przypadku, gdy nauczyciel ma prawo do dodatku za trudne warunki pracy.

Dodatek za uciążliwe warunki należy się wówczas, gdy spełnione są łącznie poniższe warunki:

  • nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki trudne,
  • nauczyciel pracuje z uczniem o określonym stopniu niepełnosprawności i schorzeniu – wskazanym w rozporządzeniu płacowym.

Zarówno kwoty jak i szczegółowe warunki przyznawania dodatków za warunki pracy powinny być sprecyzowane w regulaminie wynagradzania.

Dodatki do wynagrodzenia dla nauczyciela bibliotekarza - szkoła niesamorządowa

Wskazane dodatki dotyczą jedynie szkół samorządowych i prowadzonych przez organy administracji rządowej. Natomiast zasady wynagradzania w innych szkołach tj.:

  • publicznych prowadzonych przez inne niż ww. podmioty,
  • niepublicznych

są uregulowane w Kodeksie pracy. W praktyce oznacza to, że nauczyciele tych szkół nie mogą liczyć na wypłatę wskazanych dodatków, chyba że przewidziano je w regulaminach wynagradzania. To jednak zdarza się niezwykle rzadko.

Ważne: Warto dodać, że trwają prace nad rewolucyjnymi zmianami w statusie zawodowym nauczycieli. Zmiany te mają objąć również dodatki do wynagrodzeń nauczycieli.

Michał Kowalski

redaca prawny, specjalista w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41311 )
Array ( [docId] => 41311 )