Nauczanie indywidualne – możliwa egzekucja obowiązku nauki

Autor: Wysocka Marta
Data: 21-09-2015 r.

Objęcie ucznia nauczaniem indywidualnym nie uprawnia rodziców do regularnego odwoływania zajęć. Jeżeli lekcje nie odbywają się mimo gotowości nauczycie do pracy, może dojść do sytuacji, w której uczeń nie realizuje obowiązku nauki – o tym fakcie dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować organ prowadzący. 

Obcięcie ucznia nauczaniem indywidualnym nie oznacza, że prowadzone przez nauczycieli zajęcia nie są obowiązkowe. Nauczyciele prowadzący zajęcia w ramach nauczania indywidualnego  muszą poinformować dyrektora szkoły o przypadkach częstego odwoływania zajęć przez rodziców lub opiekunów.

Nauczanie indywidualne – obowiązek zrealizowania podstawy programowej

 

Dyrektor szkoły musi dążyć do stworzenia warunków dla właściwej realizacji postawy programowej przez uczniów objętych nauczaniem indywidualnym. Dyrektor szkoły jest więc odpowiedzialny za takie zorganizowanie nauki, aby uczeń miał możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności przewidzianych na określonym etapie kształcenia. Jednocześnie jednak dyrektor szkoły jest zobligowany do monitorowania realizacji podstawy programowej – wiedzę w tym zakresie powinien pozyskiwać od nauczycieli prowadzących zajęcia indywidualne.

Nauczyciele prowadzą dla uczniów objętych nauczaniem indywidualnym odrębne dzienniki lekcyjne – w nich odnotowuje się nieobecności ucznia, który nie uczestniczył w zajęciach mimo gotowości nauczyciela do ich poprowadzenia (§ 14 ust. 3 rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji).

Nieobecność ucznia może zagrażać realizacji postawy programowej

Jeżeli nauczyciele nie mogą prowadzić zajęć ze względu na częstą nieobecność ucznia i stwierdzą, że stanowi to zagrożenie dla realizacji podstawy programowej, mają obowiązek poinformowania o tym dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły, w razie potwierdzenia obaw nauczycieli, powiadamia o zaistniałym fakcie organ prowadzący szkołę. Niespełnianie obowiązku nauki podlega egzekucji administracyjnej na podstawie art. 20 w zw. z art. 18 ustawy o systemie oświaty.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37785 )
Array ( [docId] => 37785 )