Obowiązki dyrektora szkoły – program wychowawczy do końca września

Autor: Wysocka Marta
Data: 12-09-2013 r.

Dyrektor szkoły ma obowiązek zadbać, by do 30 września w szkole uchwalono szkolny program wychowawczy. Jeżeli rada rodziców nie dojdzie do porozumienia z radą pedagogiczną, tymczasowy program dla nauczycieli i uczniów ustali dyrektor szkoły.

Ustawa o systemie oświaty obliguje dyrektora szkoły do uchwalenia w placówce programu wychowawczego do końca września. Rada rodziców powinna wypracować go w ciągu trzydziestu dni od rozpoczęcia roku szkolnego. Jeżeli jednak rodzicom nie uda się dojść do porozumienia z radą pedagogiczną, dyrektor szkoły w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny ustali program, który będzie obwiązywał do czasu wypracowania programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną (art. 54 ust. 4 ustawa o systemie oświaty).

Program wychowawczy musi odpowiadać potrzebom szkoły i być realny dla nauczycieli

Obowiązki dyrektora szkoły związane z zapewnieniem warunków do realizacji uchwalonego programu wychowawczego nie zostaną wypełnione, jeżeli jego założenia będą wykraczały poza możliwości nauczycieli. Dyrektor szkoły, jako przewodniczący rady pedagogicznej, musi zadbać, by rada rodziców wybrała rozwiązania optymalne, ale realne zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli. Jednocześnie musi być to program dostosowany do potrzeb oraz oczekiwań uczniów, a także specyfiki placówki.

Dyrektor szkoły powinien dopuścić do głosu uczniów i nauczycieli

Dyrektor szkoły, który chce, aby uchwalony w szkole program miał szansę na realizacje, powinien umożliwić wyrażenie własnej opinii najbardziej zainteresowanym – uczniom oraz nauczycielom. Informacje na temat oczekiwań można zebrać np. podczas lekcji godziny wychowawczej (od uczniów) czy rady pedagogicznej (od nauczycieli) za pomocą krótkiej ankiety. O przedstawienie oczekiwań warto poprosić również rodziców obecnych na wywiadówce. Zebranie danych umożliwi przeprowadzenie procedury tworzenia programu wychowawczego w taki sposób, aby nie było konieczności ustalania tymczasowych zasad, ze względu na brak porozumienia między radą rodziców i radą pedagogiczną.

Wysocka Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30070 )
Array ( [docId] => 30070 )