Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego powinien być na nich obecny

Autor: Małgorzata Celuch
Data: 09-11-2015 r.

Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego powinien być obecny podczas tych zajęć, ale nie musi wykonywać ćwiczeń. Może on również w tym czasie przebywać w świetlicy lub pod opieką innego nauczyciela.

MEN zaleca

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej znajduje się sugestia, że podstawa programowa wychowania fizycznego zaleca, aby uczniowie w czasie zajęć pełnili różnorakie role, w tym inicjatora i organizatora ćwiczeń, zabaw i gier ruchowych, zawodnika, sędziego i kibica. Oznacza to, że uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego w okresie tego zwolnienia nie powinien wykonywać ćwiczeń fizycznych, czyli nabywać umiejętności, ale może zdobywać wiedzę na tematy zawarte w podstawie programowej tego przedmiotu, takie jak m.in. stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej.

Wynika z tego, że uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego powinien być obecny podczas tych zajęć, ale nie musi wykonywać ćwiczeń. Wykonując inne zadania, nie powinny one pozostawać w sprzeczności z orzeczeniem lekarskim. Uczeń może więc np.:

  • przygotować referat na temat zasad obowiązujących w danej dyscyplinie sportowej,
  • przedstawić sposoby radzenia sobie z porażką,
  • brać udział w sprawdzaniu wiedzy teoretycznej.

Nieobecność na lekcji wymaga zapewnienia opieki

Jeśli lekcja WF-u jest zaplanowana jako wykonywanie ćwiczeń lub jest inny powód nieobecności ucznia zwolnionego na zajęciach – szkoła zobowiązana jest zapewnić opiekę uczniowi podczas trwania tych zajęć. Może on w tym czasie przebywać np. na świetlicy lub pod opieką nauczyciela.

W praktyce jednak rodzice często proszą o zwolnienie dziecka z obowiązku przebywania na terenie szkoły podczas zajęć wychowania fizycznego, jeśli są to pierwsze lub ostatnie lekcje w danym dniu. Istnieje taka możliwość, wówczas nieobecność ucznia powinna być usprawiedliwiana zgodnie z zasadami przyjętymi w szkole.

Małgorzata Celuch

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38001 )
Array ( [docId] => 38001 )