VIII konkurs „Historia i Życie” dla uczniów już rozstrzygnięty

Data: 04-10-2013 r.

W Muzeum Historii Żydów Polskich odbyła się gala VIII edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Historia i Życie” kierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Fundacja Wiedza i Praktyka nagrodziła 15 uczniów i 5 nauczycieli za najlepsze prace w temacie „Żydzi w naszej pamięci”.

Tegoroczny konkurs z cyklu „Historia i Życie” poświęcony był problematyce tysiącletniego współistnienia społeczności polskiej i żydowskiej. Organizatorom zależało nie tylko na poszerzeniu wiedzy historycznej uczestników, ale też o ich własny wkład w przywracanie pamięci o lokalnej historii Żydów, ich kulturze i społeczności.

Najpopularniejsze tematy w konkursie "Historia i Zycie"

 

W ramach tematu głównego uczestnicy mogli wybrać jedną z propozycji tematycznych:

  1. Ślady zamieszkiwania Żydów w mojej okolicy.
  2. Sąsiedztwo Polaków i Żydów.
  3. Kultura żydowska i pamięć o niej w mojej miejscowości.
  4. Polacy i Żydzi w latach II wojny światowej.
  5. Polacy i Żydzi wobec siebie. Wyobrażenia, mity, fakty a współczesna rzeczywistość.

Na konkurs przysłano 98 prac. Napłynęły ze wszystkich stron Polski, przy czym większość prac pochodzi z niewielkich ośrodków, znacznie mniej z dużych miast (Warszawa – 1, Poznań – 2, Kraków – 2, Białystok – 1 ). Aż 24 prace przygotowano zbiorowo; pracowały razem dwie osoby (18 prac), trzy osoby (4 prace), a nawet cztery osoby (2 prace). Wśród uczestników było ponad dwukrotnie więcej dziewcząt (87, tj. 67%) niż chłopców (42, tj. 33%); proporcje układały się podobnie jak w poprzednich latach.

Najczęściej wybierano temat związany z poszukiwaniem śladów lokalnych (36 prac), następnie dotyczący II wojny światowej i Holokaustu (26 prac). Kolejny pod względem liczby autorów był temat odnoszący się do opinii wzajemnych i stereotypów, w tym do zjawiska antysemityzmu (14 prac).

Uczniowie szukali w swojej okolicy śladów dawnych mieszkańców

Wielu twórców prac odbywało wędrówki w poszukiwaniu śladów dawnych miejsc zamieszkania i działalności zawodowej miejscowej ludności żydowskiej, jej obiektów kultu, szkół i instytucji społecznych. Rezultatem tych wędrówek – oprócz wywiadów i rozmów – jest bogaty materiał ilustracyjny; są to zdjęcia zaczerpnięte z muzeów, ale też sporo zdjęć własnych, mających niekiedy walory dokumentacyjne. Inną drogą poszukiwań umożliwiła globalna sieć Internetu; odnotowaliśmy w pracach przykłady ciekawych rezultatów osiągniętych przy użyciu komunikacji elektronicznej.

Konkurs „Historia i Życie” jest organizowany przez Fundację Wiedza i Praktyka dzięki wsparciu Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Konkurs ma na celu skierowanie uwagi uczniów na różnorodność narodową i kulturową, jaka towarzyszy od wieków kształtowaniu się naszej tożsamości.

Katarzyna Krysztofiak



Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30082 )
Array ( [docId] => 30082 )