MEN skontroluje przebieg rekrutacji do przedszkoli

Autor: Wysocka Marta
Data: 08-03-2016 r.

Uchwały samorządów dotyczące trwającej rekrutacji do przedszkoli będą kontrolowane przez wojewodów. MEN chce w ten sposób upewnić się, że rodzice mają faktyczną możliwość decydowania o tym, czy dzieci we wrześniu 2016 r. rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej czy będą kontynuowały wychowanie przedszkolne.

We wrześniu naukę w szkole podstawowej obowiązkowo rozpoczynają dzieci 7-letnie oraz 6-letnie na wniosek rodziców. W związku z tym, gmina ma obowiązek zapewnienia wszystkim dzieciom 6-letnim miejsce w placówkach realizujących wychowanie przedszkolne. MEN dzięki prowadzonym przez wojewodów kontrolom chce upewnić się, że uchwały samorządów oraz proces rekrutacji do przedszkoli, są zgodne z obowiązującymi regulacjami.

Gmina nie może ograniczać rodzicom prawa do decydowania

Rodzice, którzy zdecydują, że ich dziecko ma jeszcze przez rok uczęszczać do przedszkola nie mogą być zniechęcani przez organy prowadzące. Tymczasem, zdaniem Minister edukacji narodowej, w wielu przypadkach dochodzi do udzielania informacji zniechęcających do pozostawienia dziecka w przedszkolu. MEN przypomina, że rodzice mają wyłączne prawo do decydowania o tym czy sześciolatek:

  • w ramach rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego chodzić do przedszkola, do którego uczęszczało wcześniej,
  • pójdzie do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej,
  • rozpocznie naukę w I klasie.

Kuratorzy oświaty spotkają się z dyrektorami

Wojewodowie sprawdzą czy samorządy nie wprowadzają rodziców w błąd, np. informując o brakującej liczbie miejsc lub organizowaniu miejsc w  tzw. oddziałach zamiejscowych – bez wyjaśnienia czym takie oddziały są.

W celu zagwarantowania, że rekrutacja do przedszkoli oraz szkół podstawowych będzie przebiegała zgodnie z prawem, z dyrektorami przedszkoli będą spotykali się kuratorowie oświaty.

Źródło:

Strona internetowa Serwis Samorządowy PAP: www.samorzad.pap.pl.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38683 )
Array ( [docId] => 38683 )