Koniec ze „śmieciowym jedzeniem” w szkołach i przedszkolach

Data: 10-12-2014 r.

Od 1 września 2015 roku zacznie obowiązywać zakaz reklamy, sprzedaży i podawania w formie posiłków tzw. śmieciowego jedzenia w przedszkolach i placówkach oświatowych. Gdy ajent sklepiku, kuchni lub firma cateringowa dostarczająca posiłki złamie ten zakaz – zapłaci karę grzywny i starci kontrakt z przedszkolem.

Zmiany będą dotyczyły sprzedaży jedzenia w sklepikach szkolnych, także za pośrednictwem automatów oraz przygotowywania posiłków przez stołówki szkolne, kuchnie w przedszkolach i firmy cateringowe.

 

Przewidziano jednak w tym zakresie 3-miesięczny okres przejściowy na dostosowanie asortymentu tych podmiotów do nowych przepisów. W szkołach i przedszkolach będą mogły być sprzedawane i podawane tylko takie środki spożywcze, które spełniają wymagania, ustalone w przepisach, wydanych w drodze rozporządzenia przez ministra zdrowia.

Nie będzie wolno również reklamować ani promować czy prezentować żywności „niedopuszczonej”. Ponadto, w oparciu o przepisy wydane przez ministra zdrowia, dyrektor szkoły lub przedszkola, w porozumieniu z radą rodziców lub samodzielnie (tam, gdzie rada rodziców nie funkcjonuje), ma możliwość ustalenia szczegółowej listy produktów dopuszczonych do sprzedaży lub podawania do spożycia w ramach żywienia zbiorowego w danej placówce.

Za naruszanie nowych przepisów Państwowa Inspekcja Sanitarna przewidziała sankcje:

  • Kara pieniężna w wysokości od 1.000 zł do 5.000 zł.

  • Natychmiastowe – bez okresu wypowiedzenia i odszkodowania – rozwiązanie umowy z ajentem, dostawcą posiłków, firmą obsługującą kuchnię itp. 

Od 1 września 2015 r. należy dostosować umowy z firmami cateringowymi dostarczającymi posiłki do przedszkola do obowiązujących przepisów. Natomiast w kuchniach własnych – podstawowe jest przestrzeganie zaleceń żywieniowych Instytutu Żywności i Żywienia.

Zasady i obowiązujące wymogi w szkołach i przedszkolach niepublicznych są takie same, jak w przypadku przedszkoli publicznych.

Źródło:

Ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (wersja skierowana do podpisu prezydenta).

Benigna Pietrusewicz, dyrektor przedszkola, członek OSKKO

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36177 )
Array ( [docId] => 36177 )