Kradzież podczas zimowiska - zasady postępowania

Autor: Małgorzata Celuch
Data: 25-11-2014 r.

Zasady postępowania oraz ponoszenia odpowiedzialności za wartościowe przedmioty skradzione podczas wypoczynku np. zimowiska opiekunowie, uczniowie i ich rodzice powinni poznać przed wyjazdem. Opiekun powinien wiedzieć jak postąpić zgodnie z prawem w razie kradzieży.

Postępowanie w przypadku kradzieży wartościowego przedmiotu:

 
  1. Po zgłoszeniu zaginięcia przedmiotu, trzeba przede wszystkim podjąć próbę jego odnalezienia; pomóc uczniowi w przypomnieniu sobie kiedy i gdzie ostatnio używał lub widziało zagubiony przedmiot. Być może przedmiot został na stołówce, na podwórku, w pokoju, wypadł podczas spaceru, z którego grupa właśnie wróciła. Szukać powinni wszyscy korzystający z danego pokoju. Wychowawca pomagający w poszukiwaniach musi pamiętać, że nie wolno mu przeszukiwać rzeczy należących do dzieci.

  2. Jeśli zgubiony przedmiot nie zostanie odnaleziony – należy założyć, że został skradziony. Wówczas trzeba porozmawiać z uczestnikami zimowiska. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że kradzieży dokonał konkretny uczeń np. ktoś widział moment kradzieży, widziany był z zaginionym przedmiotem – najlepiej z nim porozmawiać, zachęcić do przyznania się, oddania przedmiotu i przeproszenia. Można uczniowi obiecać, że jeśli dobrowolnie odda zabrany przedmiot – nie zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec niego. Niezależnie od braku kary – o zdarzeniu należy poinformować rodziców niepełnoletniego ucznia.

  3. Jeśli podejrzany uczeń nie przyznaje się do winy, a był sprawcą kradzieży z dużym prawdopodobieństwem – wychowawca ma prawo żądać, aby pokazał zawartość szafki, torby, kieszeni odzieży, ewentualnie innych przedmiotów budzących podejrzenie co do ich związku z poszukiwanym przedmiotem. Wychowawca nie ma prawa samodzielnie przeszukiwać odzieży ani żadnych rzeczy dziecka – jest to czynność zastrzeżona dla policji. Jeżeli, mimo wezwania, uczeń nadal odmawia pokazania zawartości swojej torby czy szafki, trzeba go uprzedzić, że konieczne będzie wezwanie policji.

  4. Jeżeli żadna z zastosowanych metod nie odniesie skutku – ostatecznością będzie wezwanie policji. Jeżeli jednak po tej informacji uczeń odda przedmiot, to jest on zwracany właścicielowi, a sprawca kradzieży ponosi karę zgodnie z regulaminem zimowiska. Gdyby się okazało, że skradziony przedmiot jest zniszczony, sprawca kradzieży lub jego rodzice muszą go odkupić.

  5. Wychowawca sporządza notatkę służbową z zaistniałej sytuacji i powiadamia rodziców/opiekunów poszkodowanego i sprawcy. Wychowawca, który nie podejrzewa kto dokonał kradzieży rozmawia z całą grupą. Na tym etapie lepiej nie przedstawiać sprawy jako kradzieży, ale tak, aby istniała szansa na zwrot zabranego przedmiotu. Należy poinformować o zaginięciu przedmiotu i poprosić o jego zwrot, jeśli ktoś zabrał go pomyłkowo albo wie gdzie zagoniony przedmiot się znajduje. Jeśli nikt nie przyzna się do winy – należy wezwać policję. Przedtem należy jednak uprzedzić uczniów, że policja ma prawo przeszukania wszystkich rzeczy i z pewnością znajdzie zaginiony przedmiot, a kradzież jest przestępstwem i czynem karalnym.

Małgorzata Celuch, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36095 )
Array ( [docId] => 36095 )