Śmieciowe jedzenie zniknie ze szkół najwcześniej we wrześniu 2015 roku

Autor: Agnieszka Rumik
Data: 31-10-2014 r.

Niezdrowe jedzenie zniknie ze szkolnych sklepików i stołówek, ale dopiero we wrześniu 2015 roku, a nie jak wcześniej zakładano – w ciągu 60 dni od ogłoszenia ustawy. Uchwalona w październiku nowelizacja przepisów o  bezpieczeństwie żywności i żywienia daje ajentom szkolnych sklepików, stołówkom oraz firmom cateringowym dodatkowe 3 miesiące na dostosowanie się do nowych wymagań.

Mimo, że o skutkach spożywania przez dzieci i uczniów śmieciowego jedzenia mówi się dużo i od dawna, to projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, który przewiduje zakaz sprzedaży i reklamy tego typu produktów w szkołach i placówkach oświatowych, ponad rok przeleżał w Sejmie. Na ostatnim październikowym posiedzeniu Sejmu został jednak przyjęty a następnie przekazany do Senatu.

 

Po zmianie przepisów w szkołach i placówkach oświatowych zabroniona będzie reklama oraz promocja zachęcająca do nabywania środków spożywczych innych niż objęte listą środków dopuszczoną do sprzedaży dzieciom i młodzieży. Grupa środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży oraz wymagania,  jakie muszą spełniać środki spożywcze podawane dzieciom i młodzieży w ramach zbiorowego żywienia zostanie określona w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Dyrektor będzie także mógł - w porozumieniu z radą rodziców - ustalić szczegółową listę produktów dopuszczonych do sprzedaży lub podawania do spożycia na stołówce. Jeżeli ajent szkolnego sklepiku, podmioty prowadzące stołówkę lub dostarczające posiłki z zewnątrz, nie dostosują się do tych wymagań - dyrektor będzie mógł rozwiązać z nimi umowę bez wypowiedzenia. Dodatkowo, za załamanie zakazów wynikających z nowych przepisów, grozi kara pieniężna w wysokości od 1.000 do 5.000 zł.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2015 r., ale podmioty prowadzące sprzedaż lub dostawę produktów żywnościowych, w tym posiłków będą miały 3 miesiące do tej daty na dostosowanie swojej działalności do nowych wymagań.

Źródło:

projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia w wersji uchwalonej przez Sejm

Agnieszka Rumik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35956 )
Array ( [docId] => 35956 )