Krótsze terminy przechowywania dokumentów w aktach osobowych pracownika

Data: 09-06-2015 r.

Od 1 stycznia 2016 roku mają zostać wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy, które ograniczą czas i zakres archiwizowanych przez pracodawców dokumentów zebranych w aktach osobowych. Przez 50 lat po ustaniu zatrudnienia będą przechowywane jedynie dokumenty gromadzone dla celów emerytalno-rentowych.

Obecnie wszystkie dokumenty dotyczące pracownika (osobowe i płacowe) pracodawca musi przechowywać przez 50 lat od dnia ustania zatrudnienia. Jest to kłopotliwe i kosztowne. Podstawową zmianą w tym obszarze ma być wprowadzenie trzech okresów przechowywania dokumentacji:

  1. przez okres zatrudnienia – dokumentacja do celów bieżących;

  2. przez pięć lat po ustaniu zatrudnienia – dokumentacja, która może być pomocna przy dochodzeniu roszczeń ze stosunku pracy;

  3. przez 50 lat po ustaniu zatrudnienia – dokumentacja gromadzona dla celów emerytalno-rentowych.

W projekcie nowelizacji przewidziano zamknięty katalog dokumentów, które mają być przechowywane przez okres zatrudnienia pracownika (23 dokumenty) i 50 lat po ustaniu stosunku pracy (31 dokumentów). Wszystkie pozostałe (niewymienione) dokumenty będą musiały być przechowywane jedynie przez pięć lat po ustaniu zatrudnienia.

Zmiana, która najprawdopodobniej wejdzie na początku nowego roku, zobowiąże również pracodawców do wydania odchodzącemu pracownikowi kopii lub odpisów:

  • świadectw pracy z poprzednich zakładów (jeśli pracownik je składał) oraz

  • dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania danej pracy, uzyskanych u innych pracodawców.

Po wprowadzeniu nowelizacji, jeśli pracodawca uzyska od organu rentowego informację o przyznaniu renty rodzinnej po zmarłym pracowniku, będzie mógł zniszczyć dokumenty związane z tą osobą.

Źródło:

projekt ustawy z 27 marca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Emilia Wawrzyszczuk, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń Szymon Sokolik, prawnik, specjalista prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37285 )
Array ( [docId] => 37285 )