Nauczyciele nie dostaną w tym roku wolnego za 3 maja i 1 listopada

Data: 07-03-2014 r.

Trybunał Konstytucyjny przywrócił prawo do dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym. Jednak nie wszystkim pracownikom szkoły będą przysługiwać w 2014 roku dodatkowe dni wolne za 3 maja i 1 listopada, czyli święta przypadające w sobotę.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. przywrócił prawo do dnia wolnego tylko za święto przypadające w innym dniu niż niedziela. W tym roku dwa święta – Święto Narodowe 3 Maja oraz Wszystkich Świętych przypadają w sobotę. Wolne można odebrać do końca okresu rozliczeniowego.

Święto przypadające w sobotę obniża wymiar czasu pracy

Teraz święto przypadające w dzień wolny od pracy niebędący niedzielą obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin. Tym samym pracodawca jest zobowiązany do udzielania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli zatem w danej szkole czy placówce oświatowej sobota jest dniem wolnym od pracy, to święto przypadające w tym dniu uprawnia pracownika do odebrania wolnego za ten dzień do końca okresu rozliczeniowego (art. 15111 § 1 pkt 2 kp). Przy czym to pracodawca decyduje o tym, który dzień w okresie rozliczeniowym będzie dniem wolnym od pracy w zamian za dwa święta przypadające w 2014 r. w sobotę (3 maja i 1 listopada).

 

Nauczyciele nie mają prawa do dodatkowego dnia wolnego

Przepis art. 130 § 2 kp nie ma jednak zastosowania wobec nauczycieli. Kwestie ich czasu pracy wyczerpująco reguluje bowiem Karta Nauczyciela. Dotyczy to zarówno placówek feryjnych, jak i nieferyjnych. Oznacza to, że za święto przypadające w innym dniu niż niedziela, na przykład w sobotę, nauczyciele nie mają prawa do dodatkowego wolnego.

Nauczyciele mają wolne w dni ustawowo wolne od pracy, które określa ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Przy czym, jeżeli taki dzień przypada w dniu wolnym od pracy dla nauczyciela, na przykład w sobotę, to nie ma on prawa do odebrania wolnego za ten dzień. Wolne przysługuje, gdy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w dniu roboczym dla nauczyciela. Nauczyciele mają także prawo do dnia wolnego za prowadzenie zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w dniu ustawowo wolnym od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie (art. 42c ust. 3 KN.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34074 )
Array ( [docId] => 34074 )