Prace plastyczne dzieci są chronione prawem autorskim

Autor: Dariusz Skrzyński
Data: 22-02-2016 r.

Sposób postępowania z pracami plastycznymi powinien być uzależniony od zakresu planowanego ich wykorzystania. W niektórych przypadkach przedszkole lub szkoła musi uzyskać zgodę rodziców na wykorzystanie prac, w przeciwnym razie rodzice będą mogli wystąpić z roszczeniami.

Zasadą prawa autorskiego jest, że na jakiekolwiek korzystanie z cudzego utworu plastycznego trzeba posiadać zezwolenie. Na gruncie przedszkolnym mogą istnieć wątpliwości czy każda praca plastyczna dziecka jest utworem prawa autorskiego. Można wyobrazić sobie przecież sytuację kiedy nauczyciel pomaga w tworzeniu takiej pracy, a tym samym formalnie może mieć wpływ na powstanie dzieła.

Przestrzeganie prawa autorskiego jest oczywiście istotne, warto jednak zachować zdroworozsądkowe podejście w każdym z przypadków wykorzystywania prac. Nie zawsze formalistyczne podejście będzie potrzebne i zasadne. Niekiedy wystarczy zgoda ustna na wykorzystanie pracy dziecka.

Na legalne wykorzystanie utworu potrzebna jest zgoda osoby uprawnionej...

Niektóre podmioty, w tym przedszkola i szkoły, posiadają przywileje, które pozwalają na korzystanie z cudzych prac bez pytania o zgodę i bez zapłaty wynagrodzenia. Jest to tzw. dozwolony użytek publiczny. Te przywileje nie dotyczą jednak prac plastycznych, które dzieci wykonały w przedszkolu.

Przedszkola i szkoły mogą w celach dydaktycznych korzystać z utworów rozpowszechnionych, czyli udostępnionych publicznie za zezwoleniem ich autora (np. książki, plakaty, artykuły, ilustracje, filmy, muzyka). Przygotowane prace plastyczne dzieci nie były wcześniej rozpowszechnione, a zatem na wykorzystanie pracy plastycznej dziecka wymaga uzyskania zgody. Ponadto należy pamiętać, że wykorzystanie prac plastycznych możliwe jest tylko w celach dydaktycznych. Cele dydaktyczne należy rozumieć szeroko.

… którą w przypadku dziecka wyrażają jego rodzice

Dziecko posiada wyłączne prawo do korzystania ze swojej pracy plastycznej na wszystkie możliwe sposoby (np. publikacja w albumie, umieszczenie na stronie internetowej, wystawienie), a także prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Osoba do 13 roku życia nie posiada zdolności do czynności prawnych – nie może zatem skutecznie wyrazić zgody na wykorzystanie jej dzieł (np. przez publikację). W jej imieniu – jako przedstawiciele ustawowi – działają rodzice lub opiekunowie, będący przedstawicielami ustawowymi upoważnionymi do zarządu majątkiem dziecka, w skład którego wchodzą majątkowe prawa autorskie.

Przykład:

Jeżeli przedszkole postanowi użyć pracy plastycznej dziecka do druku w formie kartek pocztowych lub kartek elektronicznych, które będą wysyłane z okazji Bożego Narodzenia to powinno uzyskać zgodę rodziców dziecka które stworzyło pracę. Autorskie prawa majątkowe do pracy plastycznej nie należą do przedszkola, a do dziecka. Podobnie będzie w sytuacji chęci wykorzystania pracy w folderze informacyjnym o przedszkolu. Nie mieści się to bowiem w przywileju dydaktycznym dla przedszkoli.

Zgoda niezbędna zawsze wtedy, gdy praca plastyczna będzie wykorzystana poza murami placówki czy też służyła innym celom niż działalność dydaktyczna.

Dariusz Skrzyński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38624 )
Array ( [docId] => 38624 )