Podczas imprez szkolnych można nieodpłatnie odtwarzać i wykonywać utwory

Autor: Dariusz Skrzyński
Data: 08-02-2016 r.

Odtwarzanie i wykonywanie utworów na lekcji oraz zajęciach pozalekcyjnych odbywa się bez zgody i bez wynagrodzenia twórców. Ważne aby było to związane z ilustracją nauczania. Od niedawna można również odtwarzać utwory, czy też wyświetlać teksty piosenek podczas trwania uroczystości szkolnych. W tym przypadku nie jest wymagana ilustracja nauczania jako cel odtwarzania czy wykonywania utworu.

Nowe przepisy rozszerzyły zakres odtwarzania utworów podczas uroczystości…

Przez odtwarzanie należy rozumieć przesłuchiwanie lub wyświetlanie utworów, artystycznych wykonań z płyt, kaset lub innych nośników. Natomiast przez wykonywanie, np. zaśpiewanie, zagranie na instrumencie, zagranie roli – recytacji na żywo, wystawienia przedstawienia, sztuki.

 

W przypadku imprezy szkolnej (np. bal karnawałowy, święto sportu, dyskoteka, czy bal karnawałowy) może dojść do odtwarzania i wykonywania publicznego, czyli potencjalnie dostępnego dla osób spoza placówki. W tym przypadku nowelizacja ustawy o prawie autorskim wprowadziła zmianę – podczas każdej imprezy szkolnej wolno nieodpłatnie publicznie wykonywać lub odtwarzać utwory, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowej, a artyści/osoby odtwarzające utwory nie otrzymują wynagrodzenia.

Dotychczas można było jedynie nieodpłatnie publicznie wykonywać utwory podczas imprez szkolnych. Po nowelizacji rozszerzono ten przywilej również o odtwarzanie.

… ale szkoła musi spełnić 3 warunki

W szkole wolno wykorzystać cudze utwory podczas imprez szkolnych: rozpoczęcia i zakończenia roku, święta patrona, święta sportu, balu maturalnego odbywającego się na terenie szkoły itp., jeśli:

  • utwory na żywo wykonują uczniowie lub
  • odtwarzana jest muzyka z płyt i nikt nie odnosi z imprezy korzyści majątkowych,
  • artyści/wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia.

Jeśliby jednak na balu maturalnym czy połowinkowym zagra „kapela” czy DJ, którzy biorą za to wynagrodzenie, szkoła musi uzyskać zezwolenie od organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (ZAiKS) i zapłacić tantiemy autorskie.

Dariusz Skrzyński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38561 )
Array ( [docId] => 38561 )