Pracownicy przedszkola zapłacą za posiłek więcej niż rodzice

Data: 05-01-2015 r.

Prawo do opłaty za posiłek w wysokości kosztów produktu, tzw. wsadu do kotła, przysługuje wyłącznie przedszkolakom. Natomiast nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni płacą za jedzenie kwotę ustaloną przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.

Zasady korzystania ze stołówki przedszkolnej określa dyrektor w statucie lub regulaminie (zarządzeniu dyrektora przedszkola) ustalanym w porozumieniu z organem prowadzącym. Regulamin ten może dopuszczać możliwość korzystania ze stołówki także przez pracowników przedszkola i wprowadzać dla nich wyższe opłaty niż dla dzieci. Jednak niedopuszczalne jest wprowadzenie jakichkolwiek narzutów będących zyskiem dla placówki.

W regulaminie powinny znaleźć się zapisy dotyczące:

  • organizacji stołówki,

  • kręgu osób korzystających z niej,

  • opłat za posiłki.

Rodzice dziecka korzystającego ze stołówki opłacają jedynie tzw. wsad do kotła. Opłata ta może być również niższa od kosztów produktów. Nie obejmuje ona całości kosztów przygotowania posiłku, gdyż nie wlicza się do niej wynagrodzeń pracowniczych (wraz z pochodnymi) ani kosztów utrzymania stołówki. Natomiast wysokość należności za posiłki dla innych osób określa dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym.

Najczęściej pracownicy placówki korzystający ze stołówki ponoszą wyższe niż dzieci koszty wytworzenia posiłku (szczegółowe uregulowania tej kwestii mogą się różnić pomiędzy jednostkami). Wiąże się to przede wszystkim z brakiem możliwości dopłaty z budżetu jednostki prowadzącej przedszkole. Pracownicy przedszkola nie mają możliwości ubiegania się o dofinansowanie do posiłku, dotyczy to bowiem wyłącznie dzieci.

Stołówki działające w przedszkolach nie świadczą usług gastronomicznych (nie mogą uzyskiwać zysku z tego tytułu), a zatem nie mogą z nich korzystać osoby trzecie. Nie ma bowiem prawnej możliwości zapłaty za takie obiady. Natomiast pracownik może skorzystać z obiadu na miejscu lub ten sam posiłek wynieść poza teren placówki, np. we własnych pojemnikach.

W przedszkolach niepublicznych kwestia opłat za posiłki regulowana jest indywidualnie na poziomie danej placówki lub jej organu prowadzącego, w tym ew. dopłaty lub zwolnienia z opłat.

Agnieszka Kosiarz,specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36338 )
Array ( [docId] => 36338 )