Prawo oświatowe – planowane zmiany w 2014 r.

Data: 08-02-2014 r.

Kluczowy projekt, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Edukacji Narodowej dotyczy wprowadzenia na rynek darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów, a następnie starszych roczników. Poza tym resort chce wprowadzić e-podręczniki i to już od 2015 r.

Darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów, a następnie dla kolejnych roczników – to projekt, nad którym obecnie pracuje resort edukacji. Podręcznik ma być bezpłatny i wieloletni, a jego właścicielem będzie szkoła, która będzie wypożyczała podręcznik kolejnym rocznikom.

Nowy elementarz służył będzie do nauki języka polskiego, matematyki, przyrody i edukacji społecznej. Projekt ma wystartować już z początkiem nowego roku szkolnego. Celem projektu jest zmniejszenie kosztów szkolnej wyprawki. Resort szacuje, że koszt podręcznika nie powinien przekroczyć 10 mln zł. Tymczasem dziś rodzice wydają na ten cel blisko 140 mln zł.

Zmiana zasad wyboru podręcznika

Od 2014 r. zmieni się też sposób wyboru podręcznika do danego przedmiotu. To zespół nauczycieli, a nie – tak jak jest obecnie – nauczyciel, będzie podejmował decyzje w tym zakresie. Wybór podręcznika opiniować będzie Rada Rodziców. Ostateczną decyzję podejmie jednak dyrektora szkoły.

Koniec z kosztownymi pakietami podręczników

Po wejściu w życie nowych przepisów wydawcy lub podmioty dokonujące obrotu podręcznikami, nie będą mogły łączyć sprzedaży podręczników z innymi dodatkowymi materiałami przeznaczonymi dla ucznia. - To oznacza, że każdy potrzebny podręcznik będzie można kupić oddzielnie, bez konieczności zaopatrywania się w nie zawsze potrzebne materiały dodatkowe.

E-podręcznik od 2015 r.

Wszystkie przygotowywane przez resort zmiany stanowią również bazę do wprowadzenia e-podręczników (do większości przedmiotów nauczania, począwszy od szkoły podstawowej, poprzez gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne), które będą gotowe w 2015 r. Kładą też nacisk na rolę podstawy programowej, która powinna być najważniejszym elementem pracy nauczyciela z dziećmi i opartych na niej programów nauczania.

Źródło:

  • Konferencja prasowa Premiera Donalda Tuska oraz Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej z dnia 1 lutego 2014 r.
  • Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Agnieszka Rumik
, radca prawny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33864 )
Array ( [docId] => 33864 )

Array ( [docId] => 33864 )