Urlop ojcowski przedłuża staż

Autor: Agnieszka Kosiarz
Data: 25-08-2015 r.

Nowe przepisy związane z przedłużeniem stażu są mniej korzystne dla nauczycieli – ojców. Skorzystanie z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) przez nauczyciela w czasie trwania stażu przedłuży go, mimo że absencja w pracy trwa w tym przypadku krócej niż miesiąc.

Staż na wyższy stopień awansu może zostać przedłużony nie więcej niż o rok i 6 miesięcy w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopów związanych z rodzicielstwem. W tym przypadku nieobecność, którą trzeba odpracować, może być krótsza niż miesiąc. W konsekwencji skorzystanie np. z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) przez nauczyciela w czasie trwania stażu przedłuży go, mimo że nieobecność w pracy trwa w tym przypadku krócej niż miesiąc – patrz przykład 1.

Przykład 1.

Nauczyciel odbywający staż przebywał od 1 kwietnia do 30 kwietnia na zwolnieniu lekarskim a następnie od 1 maja do 14 maja 2015 r. na urlopie ojcowskim i od 15 maja do 22 maja 2015 r. na urlopie wypoczynkowym, a od 25 maja do 30 maja 2015 r. na zwolnieniu lekarskim. Nieprzerwana nieobecność nauczyciela w pracy trwała od 1 kwietnia do 14 maja 2015 r. (czyli 44 dni). Okres urlopu wypoczynkowego nie wpływa na przedłużenie stażu a kolejna nieobecność w pracy nauczyciela nie trwała dłużej niż miesiąc. Staż nauczyciela ulega przedłużeniu o 44 dni.

W przedszkolach niepublicznych

 

W przedszkolach niepublicznych przepisy o awansie zawodowym mają zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora.

Agnieszka Kosiarz, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37707 )
Array ( [docId] => 37707 )