Ustawa o systemie oświaty: dyrektor szkoły organizuje kiermasz podręczników

Data: 13-06-2013 r.

Listę podręczników na kolejny rok szkolny dyrektor szkoły podaje do publicznej wiadomości do połowy czerwca. Powinien jednak pamiętać, że oprócz tego ustawa o systemie oświaty zaleca, aby dyrektor szkoły zorganizował na terenie placówki możliwość obrotu używanymi podręcznikami.

Ustawa o systemie oświaty zobowiązuje dyrektora szkoły nie tylko do publicznego ogłoszenia wykazu podręczników, które będą obowiązywały od września w terminie do 15 czerwca danego roku. Dyrektor szkoły powinien także umożliwić uczniom (rodzicom) obrót używanymi podręcznikami na terenie szkoły (art. 22b Ustawa o systemie oświaty).

Dyrektor szkoły organizatorem kiermaszu podręczników

Dyrektor szkoły jest zobowiązany do organizowania na terenie szkoły obrotu używanymi podręcznikami. Ustawa o systemie oświaty nie zawiera wskazań dotyczących form tego obrotu. Dla nauczycieli z pewnością kłopotliwe byłoby, gdyby uczniowie zajmowali się tym w czasie lekcji, dlatego dyrektor szkoły musi wyznaczyć odpowiedni termin i miejsce.

Najczęściej stosowanym przez dyrektora szkoły jest zorganizowanie kiermaszu używanych podręczników. Kiermasz może odbyć się dopiero po ogłoszeniu listy podręczników, ale dyrektor szkoły musi pamiętać, że jeżeli uczniowie sprzedadzą podręczniki przed końcem roku szkolnego, to będzie to problem dla nauczycieli – nie będą mogli realizować zajęć dla których przewidzieli pracę z podręcznikami.

Najczęściej dyrektor szkoły organizuje kiermasz podręczników na początku lub pod koniec wakacji. Możliwe jest również wyznaczenie dwóch terminów, np. w czerwcu i w sierpniu.

Kiermasz dyrektora szkoły – tylko książki używane

Celem zapisu, jaki zwiera Ustawa o systemie oświaty nie jest organizowanie w szkole obrotu nowymi podręcznikami. Dyrektor szkoły wywiązując się z tego zadania ma umożliwić nabycie książek w niższej cenie, bez marży nakładanych przez księgarnie i antykwariaty.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30268 )
Array ( [docId] => 30268 )