Ustawa o systemie oświaty nie pozwoli na przekazywanie szkół

Data: 04-12-2013 r.

Dyskutowane od wielu miesięcy zmiany, jakim ma zostać poddana ustawa o systemie oświaty, przewidywały m.in. możliwość przekazywania szkół i placówek związkom nauczycieli. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych nie musiałaby obowiązywać Karta Nauczyciela.

Projekt nowelizacji, jakiej ma zostać poddana Karta Nauczyciela nie spotkał się z aprobatą Związku Nauczycielstwa Polskiego. Według ZNP proponowane nowości oświatowe prowadzą do wycofywania się ze stosowania ustawy Karta Nauczyciela w publicznych szkołach i placówkach. Takie zmiany nie mogłyby pozostać obojętne dla jakości nauczania w Polsce.

Proponowane nowości oświatowe niekorzystne dla nauczycieli

Zmiany, którym ma zostać poddana ustawa o systemie oświaty są niekorzystne dla nauczycieli, ale straciliby na nich również uczniowie. Wysoka jakość edukacji jest uzależniona od warunków, w jakich pracuje kadra pedagogiczne – nie należy obniżać standardów – apeluje Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Przekazywanie szkół i placówek związkom międzygminnym oraz związkom powiatów uznano za umożliwienie obniżenie jakości kształcenia, a dopuszczenie zatrudniania nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy, a nie ustawy Karta Nauczyciela za obniżanie rangi wykonywanego zawodu. ZNP protestowało przeciwko wprowadzeniu takich zmian.

Rząd wycofał się z części propozycji zmian w ustawie o systemie oświaty. Stosowanie ustawy Karta Nauczyciela nie zostanie ograniczone i będzie obowiązująca dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach podstawowych. Kompromisowym rozwiązaniem tego problemu ma być doprecyzowanie przepisu poprzez dodanie informacji, że wyłącznie spod obowiązywania Karty Nauczyciela jest dopuszczalne tylko dla nauczycieli wspierających proces dydaktyczny.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33426 )
Array ( [docId] => 33426 )

Array ( [docId] => 33426 )