Wnioski o edukację domową składać będzie można przez cały rok

Data: 05-02-2014 r.

Obecnie dyrektor szkoły przyjmuje wnioski o zezwolenie na edukację domową do końca maja. Planowane nowości oświatowe mają umożliwić rodzicom składanie ich przez cały rok. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty ma autonomię rodziców w decydowaniu o organizacji edukacji dziecka.

Jeżeli planowane nowości oświatowe wejdą w życie, to dyrektor szkoły będzie przejmował wnioski o zezwolenie na edukację domową przez cały rok szkolny, a nie w terminie do końca maja – jak dotychczas nakazuje ustawa o systemie oświaty.

Ustawa o systemie oświaty ma znieść termin złożenia wniosku

Planowana nowelizacja ustawy o systemie oświaty ma umożliwić rodzicom podjęcie decyzji o edukacji domowej dziecka w każdym momencie. Projekt nowelizacji zakłada, że dyrektor szkoły przyjmie wniosek o zezwolenie na naukę pozaszkolną również po 31 maja, co obecnie nie jest możliwe. Takie nowości oświatowe pozwolą rodzicom w pełni korzystać z prawa do organizowania edukacji dziecka. Nowości oświatowe mogą jednak utrudnić pracę dyrektora szkoły.

Obecne regulacje – wniosek do końca maja

Obecnie ustawa o systemie nakłada termin na złożenie wniosku o nauczanie domowe do 31 maja (art. 16 ust. 10 pkt 1 ustawa o systemie oświaty). Dzięki temu dyrektor szkoły ma możliwość zaplanowania pracy szkoły w kolejnym roku szkolnym. Dotyczy to przede wszystkim planowania zajęć, ponieważ wiedząc ilu uczniów będzie uczęszczało na zajęcia w placówce, dokonuje podziału na oddziały oraz na grupy w ramach oddziału (np. w zakresie lekcji języka obcego czy zajęć w pracowni informatycznej).

Jeżeli nowości oświatowe zmienią przepisy i ustawa o systemie oświaty pozwoli rodzicom na złożenie wniosku także w trakcie trwania roku szkolnego, dyrektor szkoły będzie musiał zmierzyć się z koniecznością dostosowania organizacji pracy szkoły do liczby uczniów, która może się zmienić.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33863 )
Array ( [docId] => 33863 )

Array ( [docId] => 33863 )